14 Yaşındaki Auschwitz Mahkumunun Son Fotoğrafları Renklendirildi

Tarihin tozlu sayfaları arasında unutulup giden ya da bir kez bakıldığında akıllardan çıkmayacak nitelikteki siyah beyaz fotoğraflar, sanatçı Marina Amaral tarafından renklendirildi. Renklenen fotoğraflardan bazıları ise yürek burkan cinsten.

Yaklaşık üç yıldır tarihi fotoğrafları renklendiren sanatçı Marina Amaral, son yaptığı renklendirme çalışmasıyla gündeme geldi. Sanatçı, Nazi dönemi ölüm kamplarından biri olan Auschwitz’e götürülen 14 yaşındaki Polonyalı tutuklunun siyah beyaz çekilen fotoğraflarını renklendirdi. Acı tablonun renkli hali yaşanan trajediyi daha net ve hüzünlü, daha gerçek haliyle gözler önüne serdi.

Orijinali ‘Auschwitz toplama kampının ünlü fotoğrafçısı’ olarak bilinen Wilhelm Brasse tarafından çekilen fotoğrafta 14 yaşındaki Polonyalı tutuklu Czesława Kwoka yer alıyor. Brasse çektiği fotoğraf hakkında yapılan bir röportajda Kwoka ile ilgili şu sözlere yer veriyor: “Kampa geldiğinde mahkum gözetmeninin ona ne söylediğini anlayamadı. Gözetmen bir sopa aldı ve Kwoka’nın yüzüne vurmaya başladı. Çok masum ve çok güzel bir kızdı. Ağladı ama hiçbir şey yapamazdı.” Brasse, fotoğraflar çekilmeden önce Kwoka’nın gözündeki yaşları ve dudağındaki kanı kuruttuğunu belirtiyor. Brasse, Kwoka’ya değil de kendine vuruluyormuş gibi hissettiğini, onu kurtarmak istediğini fakat bunu yaptığı takdirde sonunun ölüm olacağını yaptığı açıklamalara ekliyor.

 

 

Fotoğrafı Marina Amaral tarafından renklendirilen Czeslawa Kwoka, 12 Mart 1943 yılında hayatını kaybetti. Auschwitz-Birkenau’da 5 yıl içinde (1940-1945) hayatını kaybeden on sekiz yaşından küçük yaklaşık 230.000 çocuk ve gençten biri oldu.

Marina Amaral bu acı fotoğrafların yanı sıra çok sayıda tarihi fotoğrafı daha renklendirdi. İşte onlardan bazıları:

Kendini Yakan Thich Quang Duc

Yetim Bir İngiliz, Londra 1945

Kendini Hint Askerlerine Tanıtan Fransız Çocuk

Terk Edilmiş Alman Tankına Bakan 3 Fransız Çocuk

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Gündem Editörü.

Mutlaka Bakınız  İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası '19 Mayıs Konseri'nde Genç Yetenekleri Ağırlıyor!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Birbirimizi Anladığımızda Acılarımız da Dinecek / Abbas Kiarostami

"Birini sevmenin hakiki değeri kendinden vazgeçmene izin vermesidir." Sanat-nesne ilişkisi üzerinden,  hayatı ve insan ilişkilerini sorgulayan bir Abbas Kiarostami filmi...

Kapat