15. İstanbul Bienali Kapılarını Açtı!

Küratörlüğünü sanatçı ikilisi Elmgreen & Dragset’in üstlendiği ‘İyi bir komşu’ başlıklı 15. İstanbul Bienali kapılarını açtı.

32 ülkeden 56 sanatçının farklı coğrafya ve zaman dilimlerinden hikayeler anlattığı 150 eseri bienal kapsamında sergileniyor. Bienal bu yıl; Galata Özel Rum İlköğretim Okulu, Pera Müzesi, İstanbul Modern, Küçük Mustafa Paşa Hamamı, Cihangir’deki ARK Kültür ile Asmalımescit’te yer alan Yoğunluk Sanatçı Atölyesi olmak üzere birbirine yürüme mesafesinde olan altı komşu mekanda gerçekleştiriliyor.


Bienal süresince rehberli turlar da gerçekleştirilecek. Galata Özel Rum İlköğretim Okulu, Pera Müzesi, İstanbul Modern’de pazar günleri hariç her gün 11.00, 14.00 ve 16.00 saatlerinde Türkçe ve İngilizce olarak turlar düzenlenecek. Detaylı bilgi için tıklayınız.

Sanatçı Zeyno Pekünlü’nün koordinatörlüğünü üstlendiği 15. İstanbul Bienali’nin Kamusal Programı’nda, açılış ve kapanış haftalarında uluslararası konuşmacıların katılımıyla düzenlenen Seçilmiş Aileler ve Müşterek Kader başlıklı sempozyumlara ek olarak, bienal süresince devam eden tartışmalar, gösterimler, atölye çalışmaları ve katılımcıların birlikte yemek pişireceği, okuyacağı, müzik yapacağı düzenli etkinlikler yer alıyor. Seçilmiş Aileler, aile kurumunun ötesine geçen aidiyet arayışlarına odaklanıyor; Müşterek Kader ise kent ekolojisi etrafındaki tartışmaları bienale taşıyarak insan merkezcilikten çıkışın yollarını arıyor.

15. İstanbul Bienali Kamusal Programı katılımcıları arasında savaş ve yerinden edilmenin kadınlar üzerindeki etkisini araştırdığı çalışmalarıyla tanınan Shahrzad Mojab, liberal çok kültürcülüğe yönelik eleştirileriyle bilinen Joseph Massad, Siyasal Ekonomi profesörü Massimo de Angelis ve mekân pratikleri üzerine pek çok araştırması bulunan Yunan mimar ve akademisyen Stavros Stavrides gibi isimler yer alıyor. Detaylı bilgi ve program için tıklayınız.

Bienal mekanlarını ziyaret etmek için buraya tıklayıp kayıt yaptırabilirsiniz.

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Genel Yayın Yönetmeni.

1 Comment

  1. Selin

    16 Eylül 2017 at 20:55

    Bienalin birbirine yürüme mesafesindeki mekanlarda gerçekleşiyor olması da güzel.Bu yıl katılmayı çok fazla arzuluyorum.Umarım bi aksilik çıkmaz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
57 Yıllık İstanbul Belgeseli Yayımlandı

Türkiye’nin 60 yıllık televizyon arşivlerini seyirciyle paylaşma kararı alan BBC Türkçe, BBC Arşivlerinde Türkiye programında bu kez 1961 yılı İstanbul'una ait...

Kapat