20 Kişi Aynı Anda Aynı Piyanoyu Çalarak Dünya Rekoru Kırdı!

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da aynı anda tek bir piyanoyu çalan 20 kişi Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeye hak kazandı.

Saraybosna’daki tarihi kütüphane binasında; İtalya’da 2014 yılında 18 kişiyle yapılan “en fazla kişiyle piyano çalma” rekorunu kıran Bosnalı 20 öğrenci, Fransız besteci Albert Lavignac’ın “Galop Marche” isimli eserini tek bir piyanoda çalarak bu alanda yeni rekorun sahibi oldu.
 Etkinliğin organizatörü Tattile Piyano ve Müzik Derneğinin Başkanı İva Pasic, gençlerin müziğe olan ilgisini artırmak için böyle bir etkinlik düzenlediklerini belirterek rekor denemesine eylül ayından beri hazırlandıklarını ifade etti.
Etkinliğe katılan Bosnalı besteci Djordje Jovancic de 20 kişinin aynı anda aynı eseri tek bir piyanoda çalmasının son derece ilginç bir deneyim olduğunu kaydederek “Burada verilen mesaj, büyük özveri ve çaba sonucu yapılan çalışmaların mutlaka meyvesini vereceğidir” ifadelerini kullandı.
Kaynak: Ntv
Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Genel Yayın Yönetmeni.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Dünya Üzerinde Gizli Kalmış En Güzel Evler

Yaşlı kadınlar ve onların bakıcıları için sessiz ve doğada saklı zarif ve dinlendirici evler. Tokyo merkezli mimar Issei Suma, çoklu...

Kapat