22. Türkiye Almanya Film Festivali’nden Ara Güler’e Onur Ödülü!

Bu yıl 22’ncisi düzenlenecek olan Türkiye Almanya Film Festivali dahilinde fotoğraf sanatçısı Ara Güler’e ve görüntü yönetmeni Jürgen Jürges’e onur ödülü takdim edilecek.

4 Mart 2017’de festivalin gala gecesinde verilecek ödüllere Ara Güler ve Jürgen Jürges’in layık görülmesinin nedenleri festival komitesi tarafından açıklandı. Yapılan açıklamada Güler hakkında ‘Güler, insanı her zaman çalışmalarının merkezinde tutan tarzıyla dünyanın değişik kültürlerinden insanları bizlere yakınlaştırmış, adeta komşu kılmış, özgün perspektifiyle sinemacıların uluslararası ve kültürlerarası bakış açısını derinden etkilemiştir. Güler, görsel estetiğin, kültürel köprülerin, hümanizmin ve özgünlüğün referansıdır. Tanıdığımız birçok sinema eserlerinin görsel çarpıcılığını ve yoğunluğunu Ara Güler ekolüne borçluyuz.” ifadeleri kullanılırken, Jürges hakkında da şu sölere yer verildi: ”Jürges, görüntü, ışık, mekan ve perspektif açısından duyarlı kalitenin garantörü olmuştur her zaman. Sanatındaki hakimiyeti ile bir görüntü yönetmeni olarak birlikte çalıştığı yönetmenlerin eli ve gözü olmuştur. Alman sinemasının da uluslararası alana taşınmasında etkin rol oynamıştır. Türkiye sinemasına ‘Made in Germany’ terimi Jürgen Jürges ile girmiştir. Duyarlı kamera çalışması ile en yüksek görsel kaliteyi hedefleyen sanatçı hem Türkiye hem Almanya sinemasına değer katmıştır.”

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Ben Hep Sıkıntılıyım. Yani Bir Adamın Canı Sıkılır, O Ben’im Turgut Uyar

İkinci Yeni’nin temsilcilerin den olan Turgut Uyar, 4 Ağustos 1927 yılında Ankara’da doğdu. Askeri okullarda eğitim gören Uyar, bir süre...

Kapat