22. Türkiye Almanya Film Festivali’nden Ara Güler’e Onur Ödülü!

Bu yıl 22’ncisi düzenlenecek olan Türkiye Almanya Film Festivali dahilinde fotoğraf sanatçısı Ara Güler’e ve görüntü yönetmeni Jürgen Jürges’e onur ödülü takdim edilecek.

4 Mart 2017’de festivalin gala gecesinde verilecek ödüllere Ara Güler ve Jürgen Jürges’in layık görülmesinin nedenleri festival komitesi tarafından açıklandı. Yapılan açıklamada Güler hakkında ‘Güler, insanı her zaman çalışmalarının merkezinde tutan tarzıyla dünyanın değişik kültürlerinden insanları bizlere yakınlaştırmış, adeta komşu kılmış, özgün perspektifiyle sinemacıların uluslararası ve kültürlerarası bakış açısını derinden etkilemiştir. Güler, görsel estetiğin, kültürel köprülerin, hümanizmin ve özgünlüğün referansıdır. Tanıdığımız birçok sinema eserlerinin görsel çarpıcılığını ve yoğunluğunu Ara Güler ekolüne borçluyuz.” ifadeleri kullanılırken, Jürges hakkında da şu sölere yer verildi: ”Jürges, görüntü, ışık, mekan ve perspektif açısından duyarlı kalitenin garantörü olmuştur her zaman. Sanatındaki hakimiyeti ile bir görüntü yönetmeni olarak birlikte çalıştığı yönetmenlerin eli ve gözü olmuştur. Alman sinemasının da uluslararası alana taşınmasında etkin rol oynamıştır. Türkiye sinemasına ‘Made in Germany’ terimi Jürgen Jürges ile girmiştir. Duyarlı kamera çalışması ile en yüksek görsel kaliteyi hedefleyen sanatçı hem Türkiye hem Almanya sinemasına değer katmıştır.”

Saniye Kaya
MSGSÜ Arkeoloji öğrencisi.
Sanat Karavanı Genel Yayın Yönetmeni.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
J.K Rowling’in Büyücülük Dünyası’ndan: Harry Potter ve Fantastik Canavarlar Sergisi

Fantastic Beasts serisinin ilki “Fantastic Beasts and Where to Find Them” filmine ait kostüm ve eşyalara yer verilen “J.K Rowling’in...

Kapat