3 Bin 700 Yıl Öncesine Ait ‘Gülücük Emojisi’ Gaziantep’te Bulundu!

Gaziantep’te yer alan Karkamış Antik Kenti’nde yapılan kazılarda 3 bin 700 yıl öncesine ait ‘gülücük emojisi’ bir şerbet testisinin üzerine işlenmiş halde bulundu.

Karkamış Antik Kenti’nde Türk-İtalyan ekibin 7 yıldır aralıksız çalıştığı kazılarda bu kez 3 bin 700 yıl öncesine tarihlenen bir şerbet testisi bulundu. Testinin en dikkat çeken yanı ise üzerinde seçilebilen ‘gülücük emojisi’ oldu.

Bolonya Üniversitesi’nden Prof. Dr. Nikolo Marchetti başkanlığında, Suriye sınırına sıfır noktasında yürütülen kazılar, geçmişin tozlu tarihini gün yüzüne çıkartmaya devam ediyor. Hititlerin önemli kentlerinden biri olarak kabul edilen Karkamış Antik Kenti ve ele geçirilen 3 bin 700 yıllık ‘gülücük emojisi’ hakkında Prof. Dr. Nikolo Marchetti şu açıklamalarda bulundu: ”Nekropol alanında çeşitli küpler, kaplar bulduk. Bunlardan en ilginci, milattan önce 1700 yılına ait üzerinde gülücük emojisi bulunan bir testi. Bu testi şerbet içmek için kullanılmış. Muhtemelen dünyanın en eski gülümsemesi. Bunu yapan usta ne amaçla bu emojiyi çizmiş bilemiyoruz ancak biz gülücük olarak nitelendiriyoruz.”

Şerbet testisi ele geçen diğer buluntularla beraber Gaziantep Arkeoloji Müzesi’ne teslim edilecek.

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Genel Yayın Yönetmeni.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
‘Batı Yakasının Hikayesi’ Müzikali İstanbul’a Geliyor!

William Shakespeare'in Romeo ve Juliet eserinin modern bir uyarlaması olarak anılan 'West Side Story(Batı Yakasının Hikayesi)' İstanbul'a geliyor. İlk sahnelenmeye...

Kapat