36 Farklı Sanatçıdan Güneydoğu Asya Ülkeleri

gocebe-bakis

Uzun zamandan beri gitmeyi istediğim fakat bir türlü fırsat bulamadığım “Göçebe Bakış” adlı sergiye sonunda gitmeyi başardım. Bugün yarın derken epey zaman geçti aradan. Ama beklediğime de heyecanla kapıdan girişime de değdi açıkçası.

Beyoğlu, Arter Sanat Galerisi’nde bulunan sergi, küratörlüğünü üstlenen Lola Lenzi tarafından 17 Eylül den itibaren biz sanatseverlere sunuldu. 36 sanatçının eserlerinin bir araya getirilmesiyle oluşturulan sergi, Güneydoğu Asya ülkelerinin kültürlerine ait farklı perspektifleri gözler önüne seriyor. Çağdaş sanatta Batının ön plana çıkmasının yanı sıra, bu sergi de Doğunun da çağdaş sanatta ne denli önemli olduğu açıkça vurgulanmıştır. Klasik sergilerle ve sergi anlayışıyla kıyaslayacak olursak eğer, izleyicinin de içinde bulunduğu, kendi deneyimleriyle yorumladığı bir sergi olmuş. Girişte sizi karşılayan büyük, yuvarlak masa tenisinde oynama fırsatının verilmesi, boş mermi kovanlarından yapılmış terliklerin denenmesi bunlara kısaca örnek.


1   3

Aslında batı toplumlarındaki sanatın bizden uzak tarafının yanında “Göçebe Bakış”  kendimize ve kültürümüze ait parçaları bulacağımız bir sergi. Olumlu yönde bir eleştiri yapacak olursam eğer sergide kesinlikle kraliyet taçları ve askeri üniformaların bulunduğu kısımları çok beğendim. Özelikle tenekelerden yapılmış o kraliyet taçlarını başınıza takma fırsatının verilmesi ve taktığınız andan itibaren hayalinizde ufak bir yolculuğa çıkmanız gerçekten paha biçilemez. Birey-Toplum, Savaş-Barış, Devlet, İnanç gibi kavramların yansıtıldığı ve eleştirel bakış açısının hakim olduğu bu sergiyi kaçırmamanızı tavsiye ediyorum.

2

4

5

6

7

8

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
eski-kapilara-sokak-sanati (1)
Eski Kapılarla Sokak Sanatı: Stefaan De Croock

Eski kapılar, mobilyalar hatta yıkılmayı bekleyen ahşap binalardan dökülenlerle neler yapabiliriz? Bu projesine kadar çeşitli baskı teknikleri ve sprey boyalarla...

Kapat