36 Farklı Sanatçıdan Güneydoğu Asya Ülkeleri

Uzun zamandan beri gitmeyi istediğim fakat bir türlü fırsat bulamadığım “Göçebe Bakış” adlı sergiye sonunda gitmeyi başardım. Bugün yarın derken epey zaman geçti aradan. Ama beklediğime de heyecanla kapıdan girişime de değdi açıkçası.

Beyoğlu, Arter Sanat Galerisi’nde bulunan sergi, küratörlüğünü üstlenen Lola Lenzi tarafından 17 Eylül den itibaren biz sanatseverlere sunuldu. 36 sanatçının eserlerinin bir araya getirilmesiyle oluşturulan sergi, Güneydoğu Asya ülkelerinin kültürlerine ait farklı perspektifleri gözler önüne seriyor. Çağdaş sanatta Batının ön plana çıkmasının yanı sıra, bu sergi de Doğunun da çağdaş sanatta ne denli önemli olduğu açıkça vurgulanmıştır. Klasik sergilerle ve sergi anlayışıyla kıyaslayacak olursak eğer, izleyicinin de içinde bulunduğu, kendi deneyimleriyle yorumladığı bir sergi olmuş. Girişte sizi karşılayan büyük, yuvarlak masa tenisinde oynama fırsatının verilmesi, boş mermi kovanlarından yapılmış terliklerin denenmesi bunlara kısaca örnek.


1   3

Aslında batı toplumlarındaki sanatın bizden uzak tarafının yanında “Göçebe Bakış”  kendimize ve kültürümüze ait parçaları bulacağımız bir sergi. Olumlu yönde bir eleştiri yapacak olursam eğer sergide kesinlikle kraliyet taçları ve askeri üniformaların bulunduğu kısımları çok beğendim. Özelikle tenekelerden yapılmış o kraliyet taçlarını başınıza takma fırsatının verilmesi ve taktığınız andan itibaren hayalinizde ufak bir yolculuğa çıkmanız gerçekten paha biçilemez. Birey-Toplum, Savaş-Barış, Devlet, İnanç gibi kavramların yansıtıldığı ve eleştirel bakış açısının hakim olduğu bu sergiyi kaçırmamanızı tavsiye ediyorum.

2

4

5

6

7

8

Damla Çelikli

İstanbul , KOU Radyo, Tv ve Sinema.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Van Gogh: ‘Eserlerime yüreğimi ve ruhumu harcıyorum, bunu yaptığım için de aklımı kaybettim.’

“Resimlerimin satılmadığı gerçeğini değiştiremem. Fakat bir gün gelecek, insanlar resimlerimin kullanılan boyadan daha değerli olduğunu kavrayacaklar.” Babası papaz olduğu için,...

Kapat