47. SİYAD Ödülleri Sahiplerini Buldu!

47. SİYAD ödülleri dün akşam sahiplerini buldu. Geceye, açılış konuşmasından başlamak en doğrusu sanırım. SİYAD başkanı Melis Behlil konuşmasında, gerçek olayların kurmacadan çok daha inanılmaz hale geldiği bir senenin geçirildiğini ifade etti. “15 yaşında bir çocuk, 9 ay mücadele ettikten sonra aramızdan ayrıldı. Katillerinin yargı önüne çıkmasını hala bekliyoruz. Berkin Elvan’ı anıyoruz.” diyerek geceyi başlattı.

cem-yilmaz

Aslında gecede çok beklenmedik şeyler yaşanmadı. Geçen senenin altın palmiye ödüllü filmi Kış Uykusu,  gecenin tozunu attırdı. Kişisel beklentimin en azından bu törende karşılanması beni ayrıca mutlu etti. Geçen sene Cannes film festivalinde Haluk Bilginer’in en iyi erkek oyuncu ödülünü almasını çok arzulamıştım. Dün geceki ödül töreninde, bu ödülün Haluk Bilginer’e gitmesi çok doğruydu bana göre. Tabii ki Kış Uykusu’na gelen ödüller bu kadarla sınırlı kalmadı. En iyi yönetmen ve en iyi film ödülüne de layık görüldü.

nuri-bilge-ceylan

En iyi senaryo ödülünü alan “Köksüz” adlı yapımı da es geçmek doğru olmaz. Filmi kesinlikle tavsiye ediyorum herkese. Sinemaya tam anlamıyla bir kadın eli değdiğini filmde sonuna kadar hissediyorsunuz. Deniz Akçay harika bir iş çıkarmış. Mükemmel bir tablo ve harika bir son.

Filmin bence tek eksiği,  bazı karakterlerin hakkı verilerek oynanmamasıydı.  Geriye kalan Ahu Türkpençe önderliğindeki oyuncu kadrosuna söylenecek laf yok.

deniz-akcay

Seneye daha da iyi filmler, Türk sineması adına daha büyük başarılar görmek adına bir sonraki ödül törenini merakla bekliyor olacağım. 47. SİYAD ödülleri kazananları şu şekilde:

Emek Ödülü: Festival yöneticisi ve sinemacı İrfan Demirkol

– En iyi kısa film: Müjdeler Var Yurdumun Toprağına Taşına, Erdi Sinemam 100 Şeref Yaşına!, Melik Saraçoğlu & Hakkı Kurtuluş

– En İyi Belgesel ödülü: Tepecik Hayal Okulu, Güliz Sağlam aldı.

– Onur Ödülü: Genco Erkal

– En iyi sanat yönetimi: Soydan Kuş – Unutursam Fısılda

– En iyi kurgu: Yorgos Mavropsaridis – Sivas

– En İyi Yabancı Film: 2 days 1 night

– Onur Ödülü: Attila Özdemiroğlu

– Onur Ödülü: Nebahat Çehre

– Onur Ödülü: Yavuz Turgul

– En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Performansı: Lale Başar – Köksüz

– En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Performansı:  Ayberk Pekcan – Kış Uykusu

– En İyi Müzik: Kenan Doğulu – Unutursam Fısılda

– Cahide Sonku En İyi Kadın Oyuncu Performansı: Melisa Sözen – Kış Uykusu

– En İyi Erkek Oyuncu Performansı: Haluk Bilginer – Kış Uykusu

– Mahmut Tali Öngören En İyi Senaryo: Deniz Akçay – Köksüz

– En İyi Yönetim: Nuri Bilge Ceylan – Kış Uykusu

– En İyi Film: Kış Uykusu – Zeyno Film, Memento Films, Bredok Films

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
BRIT Ödülleri Sahiplerini Buldu

Müzik dünyasının prestijli ödüllerinden BRIT Ödülleri bu yıl da sahiplerini buldu. Londra'da düzenlenen geceyle ödüller sahiplerini buldu. Görkemli törene damgasını...

Kapat