500 Yıl Önce Müzikle Tedavi Edilen Akıl Hastalarının Duvar Çizimleri!

Günümüzden yaklaşık 500 yıl önce, Osmanlı döneminde müzikle tedavi edilen akıl hastalarının duvar çizimleri, Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi restorasyonu sırasında ortaya çıkartıldı.

Avrupa Konseyi’nin 2004 yılında ‘Avrupa Müze Ödülü’ nü verdiği külliyenin müze müdürlüğünü yapan Hakan Akıncı, o dönemde tedavi gören hastaların hava almaya çıktıkları bahçenin duvarlarına sert cisimlerle çizdikleri figürler hakkında “Dikkatli çalışmalar neticesinde ortaya çıkartılan ve yaklaşık 500 yıl önce akıl hastaları tarafından yapılan tavus kuşları, geyikler, irili ufaklı deniz taşıtları, kale duvarları ve çeşitli canlıların resimleri, tedavi gören hastaların iç dünyasını yansıtıyor.” ifadelerinde bulundu.

Yerli ve yabancı çok sayıda turistin ilgi gösterdiği duvarlar, büyük bir özenle korunuyor. Ayrıca pek çok ödül almış olan Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi’nin ziyaretçi sayısı da her geçen gün artış gösteriyor.

1

2

 

 

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Genel Yayın Yönetmeni.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Elton John Youtube’da Video Yarışması Düzenliyor!

Ünlü İngiliz müzisyen Elton John, Bernie Taupin ile beraber Youtube ortaklığında bir yarışma düzenleyeceklerini açıkladı. Youtube ortaklığında düzenlenecek yarışmada Elton John'a...

Kapat