500 Yıl Önce Müzikle Tedavi Edilen Akıl Hastalarının Duvar Çizimleri!

Günümüzden yaklaşık 500 yıl önce, Osmanlı döneminde müzikle tedavi edilen akıl hastalarının duvar çizimleri, Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi restorasyonu sırasında ortaya çıkartıldı.

Avrupa Konseyi’nin 2004 yılında ‘Avrupa Müze Ödülü’ nü verdiği külliyenin müze müdürlüğünü yapan Hakan Akıncı, o dönemde tedavi gören hastaların hava almaya çıktıkları bahçenin duvarlarına sert cisimlerle çizdikleri figürler hakkında “Dikkatli çalışmalar neticesinde ortaya çıkartılan ve yaklaşık 500 yıl önce akıl hastaları tarafından yapılan tavus kuşları, geyikler, irili ufaklı deniz taşıtları, kale duvarları ve çeşitli canlıların resimleri, tedavi gören hastaların iç dünyasını yansıtıyor.” ifadelerinde bulundu.

Yerli ve yabancı çok sayıda turistin ilgi gösterdiği duvarlar, büyük bir özenle korunuyor. Ayrıca pek çok ödül almış olan Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi’nin ziyaretçi sayısı da her geçen gün artış gösteriyor.

1

2

 

 

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
JOYCELAŞTIRAMADIKLARIMIZDAN MISINIZ?

Getirdiği anlam yenilikleriyle 20. yüzyıl edebiyatını derinden etkileyen İrlandalı yazar James Augustine Aloysius Joyce, 1882 yılında Dublin’de doğar. Öyle ki,...

Kapat