53. Uluslararası Antalya Film Festivali Başladı!

Bu yıl 53’üncüsü düzenlenen Uluslararası Antalya Film Festivali 16 Ekim tarihinde kapılarını açtı.

Dünyaca ünlü oyuncu ve yönetmenlerin katılım gösterdiği festivalde 134 film izleyici ile buluşacak. Yaklaşık 40 bin kişinin katılım göstermesi beklenen festivalde: Ulusal Yarışma, Uluslararası Yarışma, Renkahenk Seçki, Dünya Sinemalarından, İlk Filmler, Ustaların Gözünden, Hiçbir Yerin İnsanları, Fokus Ülke: Çin, Demokrasi Filmleri: Güneş Tutulması, Kapalı Gişe Atıf Yılmaz Filmleri, Tarık Akan Filmleri, Gece Yarısı Gösterimleri, Onuruna, Anısına, Engelsiz Filmler, Kısa Film Seçkisi ve Belgesel Seçkisi başlıklarıyla yerli ve yabancı filmler izleyicinin beğenisine sunulacak.

Festivalin Ulusal Yarışma bölümünde yer alan filmlerden ‘Orhan Pamuk’a Söylemeyin Kars’ta Çektiğim Filmde Kar Romanı da Var’ filminin dünya prömiyeri gerçekleştirildi. Filmin yönetmenliğini, yapımcılığını ve senaristliğini Rıza Sönmez üstlenirken filmin başrolünde Yüksel Ermutlu yer alıyor. Rıza Sönmez yaptığı söyleşide, Kars’ta film çekimleri sırasında rastladığı görme engelli müzisyen Yüksel Ermutlu’dan ilham alarak yola çıktığını, Orhan Pamuk’a filmin bir kaydını gönderdiğini, filmin adının ilk başta farklı olduğunu fakat sonradan değiştirdiğini ve Orhan Pamuk’a bununla ilgili mesaj yazdığını belirtti.

Pek çok filmin izleyici ile buluşacağı festival, 23 Ekim tarihinde sona erecek.

antalya-festival-1

antalya-festival-2

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Genel Yayın Yönetmeni.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
DİLEDİĞİNİZCE ÇALABİLECEĞİNİZ SOKAK PİYANOLARI

İngiliz sanatçı Luke Jarram; insanların tanımadıkları insanlarla -birebir iletişim kurmasalar bile- aslında birlikte çok zaman geçirdiklerini anladığında, bir şeyler yapması...

Kapat