54 sayfalık ince bir kitaptan Dünya’ya: Halil Cibran / Ermiş

Felsefe yazarı, mistik şair ve aynı zamanda ressam olan Halil Cibran’ın 1923 yılında basılan ve en ünlü eseri olan Ermiş; elli dört sayfadan oluşan ince bir kitaptan fazlası, dünya üzerinde insanlığa bırakılabilecek kıymetli bir mirastır.

El Mustafa’nın on iki yıldır kalmış olduğu, yıllarca kendisine yurt olan kentten ayrılırken, kent halkının ona son kez sorular sorması ve El Mustafa’nın etkileyici, bir o kadar da düşündürücü cevaplar vermesiyle başlayan kitap toplam yirmi altı adet şiirden oluşmaktadır. Kitaba dair sayısız övgüler bir yana,  Amerika’da İncil’den sonra en çok satan kitap olmuştur.

Adeta kitaplığınızın altın bileziğidir. İnsan ruhuna farklı bakabilmeyi öğretirken, aslında sorulan her sorunun cevabının, kişinin kendi özünün parçalarında gizlendiğini vurgular. Hakikat kişinin kendisidir. İnsan, hiçbir fark gözetmeksizin bir bütündür. Yaşam sevgi ile yoğurulan, hoşgörü ile sürdürülendir. Bunu kavradığımızda, İşte o zaman, nefes almak bir mana kazanacaktır.

Okumaya başlamadan önce, insanlığın önüne koyulan tüm sıfatları portmantoya asın. Kendinizi, cümlelerin derinliklerine bırakın. Kelimeler arasında dilediğiniz gibi gezinirken, El Mustafa’nın ayrılmak üzere olduğu kentte halkın içinde sizin de, ona sorular sorduğunuzu hayal edin ve sonrasında kendinizi rüzgarın üstünde anlık bir dinlenmeye bırakın…

”Ey Orphalse halkı, güzellik hayattır, kutsal yüzündeki peçeyi indirdiğinde hayat. Fakat hayat da sizsiniz, peçe de. Güzellik sonsuzluktur, aynada uzun uzun kendini seyreden. Fakat sonsuzluk da sizsiniz, ayna da.” (sayfa 42)

 

Nur Kutbay
Çukurova Üniversitesi İşletme bölümü öğrencisi
Sanat Karavanı Yazarı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Instagram Fotoğraflarının Kamera Arkası Görüntüleri

Bildiğiniz üzere Instagram'da her saniye onlarca hatta yüzlerce fotoğraf paylaşıyor. Peki bu fotoğrafların çekim sırasında, fotoğraf karesinin dışında neler yer...

Kapat