Afrodisias Antik Kenti, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde!

Aydın Karacasu’da yer alan Afrodisias Antik kenti, UNESCO 41’inci Dünya Miras Komitesi Toplantısı’nda alınan kararla UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girdi.

Yunan – Roma döneminin gerek mimari gerekse kent özelliklerini çok iyi şekilde yansıtan Afrodisias Antik Kenti, M.Ö 3. yüzyıla tarihlenen Afrodit Tapınağı ve kentin kuzeyindeki mermer ocaklarıyla biliniyor. Afrodisias Arkeolojik Alanı’nda tapınaklar, bir tiyatro, bir toplanma yeri ve iki hamam yer alıyor.

UNESCO Türkiye’nin internet sitesinde ise Afrodisias Antik Kenti’nin listeye alınmasıyla ilgili şu ifadeler yer alıyor: ”Alanın Dünya Mirası Listesine kaydedilmesini sağlayan Üstün Evrensel Değeri oluşturan özelliklerden en önemlisi varlık alanı içinde bulunan ocaklardan çıkartılan mermerden yerel okullarca işlenen heykeltıraşlık eserlerinin yayıldığı Akdeniz havzasında bıraktığı derin kültürel etkidir.”

Afrodisias Antik Kenti’nin de eklenmesiyle beraber Türkiye’nin Dünya Mirası Listesindeki varlık sayısı 17’ye ulaştı.

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Genel Yayın Yönetmeni.

1 Comment

  1. Jerfi

    12 Temmuz 2017 at 23:28

    Çok önemli bir haber. Çok sevindim.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Şehirler ve Festivaller

Dünyanın birçok ülkesinde düzenlenen farklı festivaller, hiç kuşkusuz sıra dışı, renkli ve eğlenceli anlara tanıklık ediyor. Gel gelelim bu festivallerde...

Kapat