Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Kayıp Mektupları Ortaya Çıktı!

Türk edebiyatının önemli yazarlarından Ahmet Hamdi Tanpınar’ın ‘Huzur’ romanındaki ‘Suat’ karakterine ait kayıp mektuplar ortaya çıktı.

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın kaleme aldığı romanı ‘Huzur’un ‘Suat’ adlı karakteri intihar etmeden önce bir mektup yazıyor. Fakat kitapta yer verilmeyen mektup hakkında yazar Tanpınar ‘mektubu ayrıca yayınlamak istediğini’ verdiği bir röportajda belirtiyor. Tanpınar’ın yaşadığı sürede paylaşılmayan mektup, edebiyat çevreleri tarafından yıllarca aranmış ve bir sonuç alınamamış hatta bazıları mektubun hiç yazılmadığını düşünmeye başlamıştı.

Edebiyat profesörü İbrahim Şahin ise merak edilen mektup hakkında İstanbul Üniversitesi Türkiyat araştırmaları enstitüsünde Tanpınar arşivinde çeşitli çalışmalar yapmaya başladı. Şahin, yaptığı araştırmalar sonucunda bir kısmı eski yazıyla yazılmış yaklaşık 130 sayfalık mektuplara ulaştı. Büyük bir kısmı daktilo edilmiş mektuplara göre romanın ‘Suat’ karakterinin aslında ‘Nuran’a aşık olmadığı anlaşılıyor.

 

Saniye Kaya
MSGSÜ Arkeoloji öğrencisi.
Sanat Karavanı Genel Yayın Yönetmeni.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Kitapların Hayatımıza Neler Kattığını Ustaca Özetleyen 18 Harika İllüstrasyon

Jungho Lee Koreli bir illüstrasyon sanatçısı. Birçok sergi açmış olan bu bol ödüllü sanatçı son çalışmasında kitapların insan hayatına nasıl...

Kapat