Almanya, Oscar Adayı Olarak Fatih Akın’ın ‘Solgun’ Filmini Seçti!

Türk asıllı Alman yönetmen Fatih Akın’ın ‘Solgun’ (Aus dem Nichts) filmi Almanya tarafından Oscar’ın ‘yabancı dilde en iyi film’ kategorisinde aday gösterildi.

Akademi üyelerinin yapacağı değerlendirme sonucu adaylığı belirlenecek ‘Solgun’ filmi şu an Almanya’nın Oscar aday adayı konumunda. Dünya prömiyerini  26 Mayıs’ta Cannes Film Festivali’nde gerçekleştiren Fatih Akın imzalı filmin başrolünde başarılı oyuncu Diane Kruger yer alıyor. Ayrıca Kruger, Akın’ın filmiyle bu yılki Cannes Film Festivali’nde ‘en iyi kadın oyuncu’ ödülüne layık görülmüştü.


Fatih Akın’ın iddialı filmi ‘Solgun’, Neonaziler tarafından düzenlenen bir terör saldırısında Kürt eşini ve oğlunu kaybeden Alman bir kadının hikayesini anlatıyor. Film aynı zamanda Almanya’da Türk kökenlilerin de ölümünden sorumlu tutulan aşırı sağcı NSU terör örgütünün son yıllardaki saldırılarından izler taşıyor.

Almanya’nın aday adayı olan filmi ‘Solgun’un ana listede yer alıp almayacağı ise 23 Ocak’ta belli olacak. 90’ıncı Oscar Ödülleri 4 Mart’ta Hollywood’da düzenlenen törenle sahiplerini bulacak.

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Gündem Editörü.

Mutlaka Bakınız  Modern Şiirin Değerlendirmesi: 'Şairaneden Şiirsele' Yayımlandı!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
İngiliz Edebiyatı’nın Kraliçe Victoria’sı: Elizabeth Barrett Browning

Zamanının olaylarına olan ilgisi, ahlâkî ve duygusal şevki hasebiyle çağdaşları tarafından takdir edilen Elizabeth Barrett Browning, 1806-1861 yılları boyunca İngiltere’nin...

Kapat