Altı Durakta Pilsen

pilsen-cek-cumhuriyeti

Bu sene Mons’la birlikte 2015 Avrupa Kültür Başkenti seçilen Çek kenti Pilsen’i,  Food and Travel Dergisi; etkinlikleri, yiyecekleri ve rotaları ile bize 6 maddede sıralamış. Prag’ın gölgesinden kurtulmak üzere olan bu kent, gezginlerin ve seyahat severlerin yeni gözdesi olacak gibi duruyor.

 

1. One World Festival

2015 Avrupa Kültür Başkenti olmasının şerefine kentte birçok etkinlik düzenleniyor. 3-31 Mart tarihlerindeki insan hakları üzerine belgesel film festivali One World Festival, bunlardan biri. Diğer etkinliklerle ilgili bilgi için plzen2015.cz sitesine göz atabilirsiniz.

alti-durakta-pilsen-yazisinin-resmi

 2. St. Bartholomew

Kuşbakışı güzel bir kent manzarası için gotik katedral St. Bartholomew’un 100 metre yüksekliğindeki kulesine çıkın. Aşağıda paskalya yumurtasının pembe, mavi, yeşil ve sarı tonlarında dönem binalarıyla çevrili meydan uzanıyor. Katedralin içindeyse, marndan oyulmuş bir 14’üncü yüzyıl hazinesi, Pilsen’in Meryem Anası statüsü bulunuyor.

st-bartholomew3. Büyük Sinagog

Katedralin kulesinden görebileceğiniz, gökyüzüne doğru uzanan iki şekerlemeyi andıran kuleler, Büyük Sinagog’a ait. 19’uncu yüzyıldan kalma yapı, Avrupa’nın ikinci, dünyanın ise üçüncü en büyük sinagogu. İkinci Dünya Savaşı’ndan önce burada 2 bini aşkın Yahudi yaşıyormuş. Savaş patlak verdikten ve Yahudiler sürüldükten sonra yapı üniforma atölyesine dönüşmüş.

buyuk-sinagog

4. Alfa Theatre

Pilsen güçlü bir kukla geleneğine sahip; kentte buna özel bir müze (muzeumloutek.cz) ve Pilsenli kukla efsanesi Jirí Trnka’nın oğlu ve torununun aile işini sürdürdüğü ünlü Alfa Theatre var.

pilsende-kukla-kulturu

5. Pilsen’de Pazar Kültürü

Pazar günleri Brewery Museum’un yakınındaki küçük süs havuzunun yanında kurulan pazara uğrayarak yerel bal, elma suyu ve haşhaş tohumuyla süslenmiş hamur işlerinden alabilirsiniz.

alti-durakta-pilsen-yazisinin-resmi-2 6. Yerel Lezzetler

Pilsner Urquell Brewery’de, imalathaneyi gezdikten sonra kentin yerel şarküteri ürünlerini ve peynirlerini tadın.

Pilsner-Urquell-Brewery

Kaynak:

Food and Travel Mart 2015

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Sylvia-Plath-Ted-Hughes
Sylvia Plath & Ted Hughes     

Bir tarafta “Sadece içimde susmak istemeyen bir ses olduğu için yazıyorum.” diyen Amerikan Edebiyatı’nın naif kız çocuğu, diğer tarafta "Bir...

Kapat