Amerikalı Sanatçıdan Anlamlı Hediye: Paris Katliamı’nda Ölenleri ‘Lale Heykeli’ ile Anacak!

Amerikalı sanatçı Jeff Koons, geçtiğimiz yıl gerçekleşen Paris Katliamı’nda hayatını kaybedenler anısına Fransa’ya renkli lale demetinden oluşan heykel hediye edecek.

Özgürlük Heykeli’nden ilham alan sanatçı, yapımını sürdürdüğü çalışmanın insanları pozitif etkilemesini istediğini belirtiyor. Renkli lalelerin oluşturduğu demetin, görenlere umut ve neşe kaynağı olmasını isteyen sanatçı, eserini üretirken Picasso ve Fragonard gibi ünlü ressamların çiçek resimlerinden de etkilenmiş olduğunu sözlerine ekliyor.

Yapımına Almanya’da devam edilen heykelin 11 metre olması planlanıyor. Uzun yıllar önce Fransa’nın ABD’ye kuruluşunun 100. yılı nedeniyle hediye ettiği Özgürlük Heykeli’ni örnek alan sanatçı, bu kez de ABD’den Fransa’ya heykel hediye edilmesini sağlıyor.

Paris Katliamı’nda hayatını kaybedenlerin anısına, Jeff Koons tarafından tamamlanıp Fransa’ya hediye edilecek olan heykel, Modern Sanat Müzesi ile Palais de Tokyo’nun önünedeki meydana yerleştirilecek.

jeff-koons-lale-heykeli-2

-Sanatçının ‘Tulips’ (1995-2004) adlı eseri.

jeff-koons-lale-heykeli

-Sanatçının Fransa’ya hediye edeceği renkli lale demeti heykeli ise tamamlandığında böyle görünecek.

Saniye Kaya
MSGSÜ Arkeoloji öğrencisi.
Sanat Karavanı Genel Yayın Yönetmeni.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
14 Yıl Boyunca Dünyanın En Görkemli Ağaçlarını Kadrajına Sığdıran Biri- Beth Moon

Beth Moon, son 14 yılını dünyanın en eski ağaçlarını bulmak için geçiriyor. Uzak bölgelerde yetişen görkemli ve kadim ağaçları yakalamak için...

Kapat