Andy Warhol’un Yağmur Makinesi Geri Döndü!

İlk kez 1989 yılında Andy Warhol tarafından tasarlanan yağmur makinesi, Los Angeles County Sanat Müzesi kurucu küratörü ve Warhol’un arkadaşı Maurice Tuchman ile Türk sanatçı Refik Anadol işbirliğiyle yeniden hayata döndü.

Artfulliving’de yer alan habere göre, 1967 yılında Los Angeles County Sanat Müzesi sanat ve teknoloji programı kapsamında sınırları zorlayan birçok enstalasyona imza atan Tuchman, Warhol ile çalıştığı yıllarda papatya desenli bir baskı önünde akan sudan oluşan Rain Machine (Daisy Waterfall) adlı çalışmayı ilk kez dünyaya tanıtmıştı.

45 yıl sonra ise karanlık bir oda içinde dijital olarak yansıtılan yağmur damlalarıyla yeniden kurgulanan enstalasyon, yağmura eşlik eden müzik ve karanlık ile arttırılmış gerçeklik alanında yeni bir sayfa açıyor. Andy Warhol hayatta olsaydı bu esere hayran kalacağını açıklayan Tuchman ve Anadol’un eseri Hollywood’da bulunan Young Projects Gallery’de sergileniyor.

andy-yagmur-2

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Genel Yayın Yönetmeni.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
İtalya’da Barok Sanat ve Yaratıcısı Caravaggio

Bu yazıda, adını delilikle anılan ressamların arasında gördüğümüz ve Barok sanatının yaratıcısı olarak nitelendirilen Michelangelo Merisi De Caravaggio'nun yalnızca hayatı...

Kapat