Antarktika’dan Kopan Dev Buz Dağının Yeni Görüntüleri Paylaşıldı

Geçtiğimiz haftalarda İstanbul büyüklüğünde bir dev buz dağı Antarktika’dan kopmuştu. Yaklaşık 6 bin kilometrelik alan kaplayan dev buz dağının NASA tarafından yeni görüntüleri paylaşıldı.

Bugüne kadar Antarktika’dan kopan en büyük buz dağı olan kütle, Larsen C Ice Shelf bölgesinden kopmuştu. Bilim adamları tarafından 10 yıldan uzun süredir bölgede gözlemlenen çatlak, 2014 yılından itibaren çatlak yayılımı hızla büyümüş ve bilim dünyasını endişelendirmeye başlamıştı.

A68 adı verilen yaklaşık bir trilyon ton ağırlığındaki buz dağının aynı yerde kalabileceği gibi kuzeydeki ılık sulara sürüklenebileceği de düşünülüyor. Bilim dünyasını endişelendiren buz dağına ait yeni görüntüler ise geçtiğimiz günlerde NASA tarafından yayınlandı. 14-21 Temmuz tarihleri arasında Uzay Tabanlı Kızılötesi Sistemi tarafından yakalanan kareler NASA’nın Twitter hesabı üzerinden takipçilerle paylaşıldı.

Larsen C buz sahanlığındaki değişim

Mutlaka Bakınız  NASA, Apollo'nun Ay Görevinden 4000'den Fazla Fotoğrafı Yayınladı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Rıza Oylum’un ‘Alman Sineması’na Işık Tutan Kitabı Okuyucuyla Buluşuyor!

Sinema yazarı Rıza Oylum, dünya sinemasını tek tek ele aldığı kitap serisine bir yenisi olan 'Alman Sineması' kitabını ekledi. Dışavurumcu...

Kapat