Anthony Burgess’in Kayıp Sözlüğü Bulundu!

A Clockwork Orange (Otomatik Portakal) adlı eseriyle tanıdığımız ünlü yazar Anthony Burgess’in 50 yıl önce üzerinde çalışmaya başladığı sözlük, daha sonra kayıplara karışmış ve bulunamamıştı. Burgess’in argo sözlüğü sonunda bulundu.

A Clockwork Orange romanı için yarattığı sokak dili yazarın çok hoşuna gitmiş ve bu fütüristik argodan oluşan bir sözlük yazmaya başlamıştı. Yıllar süren emeğin ardından bulunamayan sözlük, yazarın adına kurulan International Anthony Burgess Foundation’ın arşivleri arasından ortaya çıkartıldı.

Şimdiye dek hiç yayımlanmayan sözlük hakkında vakfın arşiv görevlisi Anna Edwards, ”koleksiyonumuz için böyle önemli ve heyecan verici keşiflerde bulunmak bizleri heyecanlandırıyor. Sözlüğün bazı kısımlarını bazı eski çarşafların altında bulunan bir karton kutunun içinde bulduk. Bana kalırsa bu belgeleri daha evvel keşfedemememizin sebebi kutunun edebi metinlerden ziyade ev eşyası ile doluymuş gibi görünmesidir.” açıklamasında bulunuyor.

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Genel Yayın Yönetmeni.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Antika Dükkanında Alberto Giacometti’ye ait Desenler Bulundu!

Londra’daki bir antika dükkanında, tozlu antikalar, tablolar ve kağıt yığınları arasında, 20. yüzyılın en önemli sanatçılarından Alberto Giacometti’ye ait iki...

Kapat