“ASLA PES ETME, İLK HEDEF BAĞIMSIZLIK”: REHBER KÖPEKLER DERNEĞİ

Engelliler İdaresi Başkanlığı’nın yaptığı araştırmaya göre Türkiye nüfusunun %12,29’unu engelliler oluşturuyor. Her on kişiden en az birinin engelli olduğu ülkemizde, engelliler için yeterli incelikte düşünülmeden tasarlanmış alanlar fazlasıyla mevcut. Rehber Köpekler Derneği, engelli vatandaşlarımızın gerek sokaklarda, gerek evlerinde yaşamlarını kolaylaştırmak için şahane bir projeye imza atmış.

Rehber köpekler ilk olarak 1916’da Almanya’da gaziler için yetiştirilmeye başlanmış, daha sonra başta Amerika ve Kanada olmak üzere rehber köpek eğitimi için birçok eğitim okulu kurulmuştur. Engellilere tabiri caizse ‘göz-kulak’ olan bu şahane köpeklerin Türkiye’deki ilk eğitim okulu, Ekim 2014’te ‘Rehber Köpekler Derneği’ öncülüğünde faaliyet göstermeye başlamıştır.

Rehber Köpekler Derneği: Amacımız, sesimizi dilenmeden duyurabilmek.

Dernek, projelerinin amacını şu şekilde açıklıyor:

“Biz engellilere balık verilmesini değil balık tutmasını öğretmek ve bunu yaparken güvenli ve bağımsız hareket etmelerini sağlamak amacıyla çalışıyoruz. Türkiye’deki görme engelli bireylerin global vizyon açısına sahip olmalarını hedefliyoruz. Engellilerin sosyalliği bizim için çok önemli engellinin aciz konumundan çıkartılarak kendi kendine yetebilen, kimseye muhtaç olmadan yaşam standartlarını sürdürebilen bireyler olması bizim ilk hedefimiz. Bir organınızdaki eksiklik diğer organlarınızın daha kuvvetli hale gelmesi demektir. Biz buna krizi fırsata çevirmek diyoruz.”

rehber-kopekler

Yazıktır ki, ülkemizde engelliler için yeterli düzeyde hayatı kolaylaştıran çalışmalara çok sık imza atılmıyor. Engellerin aşılmasına yardımcı olmak hepimizin elinde.

http://rehberkopeklerdernegi.org adresinden, Rehber Köpekler Derneği’ni ziyaret edebilir, konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Mutlaka Bakınız  Riitta Ikonen'in Kartpostalları

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Jose Saramago’nun ‘Ricardo Reis’in Öldüğü Yıl’ Adlı Kitabı Yayımlandı!

José Saramago’nun Pessoa’nın ölüm haberi üzerine, on altı yıl aradan sonra ülkesine geri dönen Ricardo Reis karakteriyle evrene ışık tuttuğu...

Kapat