Şu an Okuyorsun
Avusturya’nın Mona Lisa’sı: Altınlı Kadın

Avusturya’nın Mona Lisa’sı: Altınlı Kadın

Avusturya’nın en önemli ressamlarından birisi olan Gustav Klimt, benimsediği  “çağın sanatı yapılmalı, sanatın özgürlüğü olmalıdır.” anlayışıyla resimlerinde her zaman yeni yöntemler denemiştir. Eserlerinde çoğunlukla rastladığımız Art Nouveau tarzı işleme ve süslemeler dikkat çekse de bu süslemelerde altın oymacısı babasından altının nasıl kullanılacağını öğrenerek eserlerinde kullanması onu diğer sanatçılardan ayırmıştır.

Altını fazlaca kullandığı eserlerinden birisi olan “Portrait of Adele Bloch-Bauer” yani Adele’in Portresi, etkileyici hikayesi ile 2015 yılında Simon Curtis tarafından yönetilen “Altınlı Kadın” filmine konu oldu. Klimt’in portreyi yaparken Adel’in zengin yaşantısını gözler önüne sermek için eli ve yüzünü gerçekçi bir şekilde işleyip, mücevherler ve diğer kısımları altın kaplama ile işlemesi eseri oldukça değerli hale getiriyor. 

Filmde bu değerli eserin, İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi Devleti tarafından ailenin elinden zorla alınmasıyla başlayan gerçek hikayesi anlatılmış. O dönemde Nazilerin elinden kurtulup Amerika’ya kaçmayı başaran Adele’in yeğeni Maria Altmann, yıllar sonra aile mirasına sahip çıkmak için Avusturya Hükümeti’ne dava açarak resmin kendisine verilmesi için mücadele etmeye başlamış.

Verdiği haklı mücadelenin sonucunu başarıyla alan Maria, ailesine ait son parçayı da doğduğu yer olan Avusturya’dan sürüp 1998’de yaşadığı yer olan New York’a getirmiştir. Bir süre sonra da Neue Galerisi’ne rekor bir fiyatla satmıştır. Avusturya’nın Mona Lisa’sı olarak bilinen eserin bu sıra dışı hikayesini, Helen Mirren ve Ryan Reynolds’ın başarılı oyunculukları ile keyifle izleyebilirsiniz.

 

Bu yazı sana nasıl hissettirdi?
Emin Değilim
0
Heyecanlı
0
Hüzünlü
0
Mutlu
0
Şaşırtıcı
0
Yorumları Gör (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2011 Sanat Karavanı, Tüm Hakları Saklıdır.

Yukarı Kaydır