Now Reading
Aya Kendisiyle Birlikte Dünyadan 8 Sanatçıyı Götürecek Adam: Yusaku Maezawa

Aya Kendisiyle Birlikte Dünyadan 8 Sanatçıyı Götürecek Adam: Yusaku Maezawa

Sadece sanatın dünya barışını sağlayabilecek güçte olduğuna inanıyorum. Yusaku Maezawa

Elon Musk, tüm dünyanın merakla beklediği basın toplantısını sonunda gerçekleştirdi. Ay’a gidecek ilk uzay turistinin kim olduğunu açıkladı. Bu kişi Japon milyarder ve girişimci Yusaku Maezawa’ydı. Peki, kimdir bu Yusaku Maezawa?

Onu şanslı bir talihli olarak adlandırmak biraz yanlış olabilir. Yusaku, 1975 doğumlu Japon milyarder, girişimci ve sanat koleksiyoncusu. Japonya’nın en büyük online moda perakende sitesi Zozotown’un kurucusu ve Japonya’nın (2017 itibariyle Forbes tarafından net 3,6 milyar dolar değerindeki servetiyle) en zengin 14. kişisi…

Evet, anladık o bir milyarder, o bir girişimci fakat onu Elon Musk’un dikkatini çekecek hangi özelliği vardı da bu unutulmaz seyahatin başkahramanı olabildi? 

SpaceX, Ay’a ilk turisti gönderecek “uzay taşımacılığı şirketi”, dünya dışında kolonileşmeyi sağlayacak adımların en görkemlisi diyebiliriz. Bu şansa nail olacak ilk insan olan Maezawa, neredeyse tüm servetini harcayarak SpaceX BFR roketiyle uzaya uçacak. Neredeyse tüm servetini mi? Evet, bu tamamen doğru, fakat ilginç olan tüm servetini harcayacak olması değil, kendisiyle birlikte 8 sanatçıyı da uzaya götürecek olması. İşte bu noktada anlıyoruz ki Elon’ın dikkatini çeken onun ne serveti ne de kurucusu olduğu şirketler. Yusaku, sanatın sadece barışın temeli olabileceğini düşünen bir sanatsever ve bu onun neden büyük kazanan olduğunun da bir göstergesi… Yusaku uzaya götüreceği sanatçılar arasında ise fotoğrafçı, ressam, dansçı, müzisyen, mimar, heykeltıraş, yönetmen ve moda tasarımcısı olacağını söylüyor.

2019 yılında bu seyahatin yer testleri gerçekleştirilecek ve 2023 gibi kısa bir süre sonra da canlı yayında tüm dünya bu uzay seyahatini izliyor olacak.

What's Your Reaction?
Emin Değilim
0
Heyecanlı
0
Hüzünlü
0
Mutlu
0
Şaşırtıcı
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2011 Sanat Karavanı, Tüm Hakları Saklıdır.

Scroll To Top