BAUHAUS: MODERN SANAT OKULUNDAN DÜNYA MARKASINA DÖNÜŞÜM

Bauhaus, Weimar’da Walter Gropius tarafından Mimarlık ve Sanat Okulu olarak kurulmuştur. Bauhaus’un ilk ve en önemli hedefi sanat ve zanaat ikilemini ortadan kaldırıp yeni eğitim metotları geliştirmektir ki böyle de olmuştur. Herkes birer tabula rasa yani boş bir sayfadır onlar için. Yani herkes gelip tasarımcı olabilir. Bu fikir ilk defa benimsenmiş ve uygulamaya konulmuştur.

Geliştirilen bu eğitim metodu gelen yeni öğrencilerin öncelikle temel tasarım eğitimi alarak tasarımın temel dinamiklerini öğrenmesini hedefler ve sonradan kişisel tercihleri doğrultusunda cam, dokuma, metal, ahşap gibi sınıflara ayrılmasını öngörür. İlk kez denenen bu sistemin referans kaynağı ise Rus Tasarım Okulları’dır.

Bauhaus’un diğer sanat okullarından ayrıldığı nokta sadece eğitim metodları değil. Aynı zamanda geleceğe yönelik üretim planları. Gropius’a göre Bauhaustaki her öğrenci potansiyel birer tasarımsal üretimci ve eğitim süreçleri tamamlanınca her birinden alman ekolüne uygun düzenli, sağlam, kaliteli ihtiyaca yönelik ürünler beklenmektedir -ki bunu bekleyenlerin başında Alman hükümeti gelmektedir- çünkü okul devlet destekli açılmıştır.
Bauhaus’un ilk evresi deneysel olmuştur. Bu deneysel süreçte ürün odaklı ihtiyaca yönelik çalışmalar değil, sanat odaklı çalışmalar yapılmış ve bu da destek veren devletin hoşuna gitmemiştir çünkü devlet bir an önce Alman Ekolüne uygun ürünler görmek istemiştir. İkinci evre olan üretim evresi de bu şekilde başlamıştır.

Deneysel üretim sürecindeki sınıflardan biri, öğrenciler ve çalışmaları

Marcel Breuer, Deneysel Evre

Josef Albers, Üretimsel Evre

Prototip, problem çözme, yeniden üretilebilirlik ve denge gibi tasarımsal kavramları üretim aşamasına dahil eden Bauhaus, döneminde çok büyük bir çığır açıp dünyaya yeni bir bakış açısı ve üretim süreci kazandırmıştır. Şu an ise birçok farklı kategoriden yaptığı Alman Ekollü ürünleri satan bir markadır.

Mutlaka Bakınız  ŞIK MUTFAKTAKİ GİZLİ AKVARYUM

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Tony Gatlif: “Müzik benim için halkları bir arada tutan çimento gibi”

"Benim için doğallık en önemlisi. Arkasında müthiş bir çalışma ve emek var ama hayat gibi gayet akıcı olması için böyle...

Kapat