Şu an Okuyorsun
Bedenin Göze Direnişi / Hannah Wilke

Bedenin Göze Direnişi / Hannah Wilke

1940 yılında New York’ta doğan Hannah Wilke, feminizmin yükselişe geçtiği yıllarda ürettiği eserleriyle tanınmaya başlandı.  Kadın olma, feminizm ve cinsellik gibi yaygın kavramları incelemek ve onlara meydan okumak için çeşitli fotoğraf, performans, heykel, çizim, montaj  ve video araçlarını kullandı.

Feminist meselelerle doğrudan ilgilenmek amacıyla çalışmalarında vajinal görüntüleri kullanan ilk sanatçılardan biriydi. 1950’lerin sonundan 1970’lerin başlarına kadar Wilke, bedene dayalı bir tür kadın ikonografisi yaratmaya çalıştı, kadın cinsel organına çok benzeyen soyut, organik formlar inşa etti.

1970’lerde, “performalist otoportreler” olarak adlandırdığı performans parçaları için kendi vücudunu kullanmaya başladı. Video veya fotoğraflarla ölümsüzleştirilen bu performanslar, kadın bedeninin geleneksel jestleri, pozları ve niteliklerine dikkat çekerek ve onları ironik hale getirerek erotik stereotiplerle yüzleştirmek içindi.

SOS Obje Serisi (SOS Starification Object Series -1974-82) olarak anılan çalışmasında, sanatçı çiğnenmiş sakız parçalarını çıplak tenine yapıştırarak kamera önünde poz verdi. Yüzüne de sakız yapıştırdığı bu garip çalışması, kabilesel imgelerin insan vücudundaki kalıtsal izlere ve vajinaya gönderme yapıyordu.  Wilke’nin vücuduna yapıştırdığı yuvarlak sakız parçaları aynı zamanda erkeğin gözünü de temsil ediyordu.

1980’lerin sonlarında Wilke’ye kanser teşhisi kondu ve hayatının son yıllarında bu hastalıkla mücadele etti. Ölmeden kısa bir süre önce, hastanede kendini çıplak olarak fotoğrafladı.

Ayrıca Bakınız

Sanatçının diğer çalışmaları için hannahwilke adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bu yazı sana nasıl hissettirdi?
Emin Değilim
0
Heyecanlı
0
Hüzünlü
0
Mutlu
0
Şaşırtıcı
0
Yorumları Gör (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2011 Sanat Karavanı, Tüm Hakları Saklıdır.

Yukarı Kaydır