“Beğendiği Yerde Çalan” Keman Sanatçısı, Anadolu Halkını Müzikle Buluşturuyor!

“Beğendiğim Yerde Çalarım” projesiyle Anadolu’yu şehir şehir gezen, halka açık yerlerde ve tarihi mekanlarda konserler veren Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası keman sanatçısı Nevzat Kalender, halkı müzikle buluşturuyor.

Haziran ayından bu yana Anadolu’nun farklı yerlerinde ücretsiz konserler vermeye başlayan Nevzat Kalender, halka klasik müzik dinleme alışkanlığı aşılamayı  ve tarihi değerlere dikkat çekmeyi hedefliyor. Sanatçı, şimdiye kadar 13 farklı noktada verdiği konserlerle 3 bin 500 kişiye sesini duyurmayı başardı bile.

Kalender, projesi ve amaçlarını şu sözlerle anlattı:

 ‘Beğendiğim Yerde Çalarım’ adı bireysel görünmekle beraber, aslen ‘Haydi siz de beğendiğiniz her yerde çalın, söyleyin’ davetini içinde barındırıyor. Amacımın olgunlaşmasına son dokunuş, büyük sanatçımız İdil Biret hanımefendinin Boğaziçi Üniversitesinde yaptığı bir konuşmadaki ‘Piyanisti ben yetiştiririm, siz bana konser dinleyicisi yetiştirebiliyor musunuz?’ sözleri oldu. Toplumumuzda bu farkındalığı yaratmalıyız. Her mahallede çok sesli korolar kurmalı her şehirde amatör oda orkestraları kurmalıyız. Klasik müzik ve sanat, politikaya hizmet etmez karşı da değildir. Ülkemiz kültürel olarak çok zengin. Çok sesli müziği öğrenir daha da pekiştirirsek kültürümüzü de her birimizin katılabileceği şekilde beraberce ifade edebilir ve yaşatabiliriz.”

Türkiye’ye yayılacak konserler hayal ettiğini de belirten Kalender, yaptığı yolculuklarda masraflarını kendisinin karşıladığını fakat Türk insanının misafirperver olduğunu vurguladı. Kalender yaptığı yolculuklar ve istekleri hakkında ise şu açıklamalarda bulundu:

Hep iyi karşılandım, güzel anılarım var. Her güzel anı güç veriyor ve daha yaratıcı fikirleri doğuruyor. İleride tüm Türkiye’ye yayılacak konserler hayal ediyorum. Bu hayalimi destekleyecek bir sponsora da sıcak bakarım. ‘Beğendiğim Yerde Çalarım’ projesindeAkçay’daki ilk konserden itibaren, önceden kaydedilmiş piyano eşliklerini elektronik hoparlörden yayınlayarak onunla beraber çalıyordum. Eğirdir’de programıma elektronik orkestra eşlikli eserler ekledim. Önümüzdeki konserlerde elektronik orkestra eşlikli yeni eserler ekleyeceğim. İmkan olması halinde canlı piyano eşliği ile çalmak istiyorum.

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Genel Yayın Yönetmeni.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Marius von Mayenburg’un Yazdığı ‘Bi Parça Plastik’ Oyunu İzleyiciyle Buluşuyor!

Yönetmenliğini Sündüz Haşar'ın üstlendiği, Marius von Mayenburg tarafından kaleme alınan 'Bi Parça Plastik', DasDas ve Hemzemin prodüksiyonuyla izleyici karşısına çıkıyor. Mayenburg'un...

Kapat