Belki de Bir Serzeniş! Sabiha Rüştü Bozcalı

sabiha-rüştü-bozcali1

“Susmakla ağlamak arasında, yenilmek, Kadınlar…” Sabiha Rüştü Bozcalı’ya dair arama yaparken, hakkında detaylı bilgiye ulaşamamanın vermiş olduğu serzenişle, Cemal Süreya’dan mısralar sıralandı aklımda birer birer… Oysaki Türkiye’nin ilk kadın ressam ve illüstratörleri arasında yer alıyordu.

sabiha-rüştü

1903 yılında İstanbul’da doğumlu Sabiha Rüştü Bozcalı, daha küçük yaşlarda resme başladı. Münih ve Berlin’de aldığı eğitim sonrası Türkiye’ye dönen Bozcalı, bugünkü adıyla Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi olan, Sanayi-i Nefise Mektebi’nde yer aldı. Bozcalı’nın bir diğer özelliği ise eserlerinde endüstri üretimini konu yapan ilk kadın ressam olmasıydı. Yurt gezileri kapsamında, Türkiye’deki endüstri alanlarını ziyaret etmiş ve resimlerini yapmıştır. Ancak sanatçının eserlerinin nerede olduğu henüz bilinmemektedir.

sabiha-rüştü

Roma’da bulunduğu sıralarda, Vatikan Kilisesi’nin pinakoteğinde kopyalar yaptı. Sanatçı eğitim ve çalışmalarına, Berlin’da Haiman atölyesinde, Fransa’da neo-empresyonist ressam Paul Signac gibi ünlü sanatçılarla devam etti.  Hatta Signac’ın Sabiha Bozcali’ya, “Sen benim sanatkar kızımsın” dediği de söylenir. Bozcalı’nın illüstrasyonları bir dönem Milliyet, Yeni Sabah, Cumhuriyet, Ulus ve Tercüman gazetelerinde yayımlandı. Eserlerinde endüstri üretimini konu yapan ilk kadın ressamdır.

sabiha-rüştü

sabiha-rüştü

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
bati-yakasi
‘Batı Yakasının Hikayesi’ Müzikali İstanbul’a Geliyor!

William Shakespeare'in Romeo ve Juliet eserinin modern bir uyarlaması olarak anılan 'West Side Story(Batı Yakasının Hikayesi)' İstanbul'a geliyor. İlk sahnelenmeye...

Kapat