Bir Anarşist Semt: Exarchia

Kültür zenginliği, harika bir dil, müthiş yemekler ve gezmeye doyulmayan adalar…  Evet, Yunanistan dediğimizde akla ilk gelen şeyleri sıraladık. Fakat unuttuğumuz tek bir şey var, o da Yunan halkında bulunan sivil ayaklanma kültürü. Son senelerde ülke içinde yaşanan ekonomik kriz ile birlikte komşunun bu kültürüne yakından şahit olduk. Syntagma Meydanı’nın görüntüsüyle haberlerde bol bol izlediğimiz protestoları ve eylemleri krizin yarattığı sosyolojik patlamalar olarak düşünmüştük.

Özellikle son bir senedir genç, gezgin turistlerin “Atina’da gidilmesi gereken yerler’’ listesine ilk sıradan giriş yapan Exarchia semti, şehirdeki siyasi eylemlerin ilk fitilinin ateşlendiği yer diyebiliriz. Exarchia ayrıca üniversite kampüslerinin ortasında kalan bir yer olduğu için tam bir öğrenci semti. Sokaklarda gezerken, bir yerde yemek yerken, bir kafede frappenizi yudumlarken bunu iliklerinize kadar hissedebilirsiniz. Buradan beklentiniz müthiş mimari eserler, tarih kokulu sokaklar olmasın. Bu semt, keskin bir siyasi ruhla sizi farklı bir havaya sokacaktır. Atina’nın belki de en güzel sokak sanatı örneklerine rastlayacağınız bu çekici semt, kesinlikle o şehrin ruhunu anlamak için gidilmesi, vakit geçirilmesi gereken bir yer.

exarchia-1

exarchia-2

exarchia-sokak-sanati

exarchia-sokak-sanati-2

exarchia-sokak-sanati-3

Exarchia 1973 Kasım ayında belki de yakın Yunan siyasi tarihinin en önemli olaylarından sayılan Politeknik ayaklanmalarına ev sahipliği yapan bir semt. Maalesef 2008 yılında 16 yaşındaki Alexis Grigopoulos bu semtte bir polis kurşunu ile hayatını kaybetmiş ve sonrasında ülkede büyük bir ayaklanma yaşanmış, en büyük eylemler Syntagma ile Exarchia’da gerçekleşmiştir.

politeknik-ayaklanmasi

Excharia’da gençlerin iki esas buluşma alanı var. Exarchia Meydanı ve Navarino Parkı.

navarino-parki

Bu semtte film gösterileri, müzik dinletileri ve politik buluşmalar yapılıyor fakat buranın en keyifli yerleri açık hava sinemaları. Özellikle bahar ve yaz aylarından Atina’da gezerken Thission’daki veya Exarchia’daki sinemalarda muhakkak bu keyfi yaşamalısınız.

exarchia-4

Omonia ve Sytagma Meydanı’na yürüyerek 20 dakika olan şehrin bu isyankar (!) semtini kesinlikle gezmeli ve lokal hayatına girmelisiniz. Yeme-içme konusunda ise her yer sizi tat ve bütçe açısından oldukça tatmin edecektir.

Nazlı Gürkan

sanat tarihi öğrencisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
Yarım Asırlık Dergi ‘Rolling Stone’ Satışa Çıkartıldı!

1967 yılında kurulan ve kuruluşundan bu yana müzik dünyasında önemli bir yer edinen dergi Rolling Stone, dijital yayıncılığın ön plana...

Kapat