Bir Kere Daha Bak Çünkü Bu Barbara Kruger

Olay sadece eseri beğendirmek değil, aynı zamanda seyirciyi yaşadığı dünya hakkında düşündürmek.

Londra’da, Tate Modern’i dolaşırken birden karşıma: “Who Owns What?” (Kim Neye Sahip?) adlı bir serigrafi çıktı, o kadar dikkat çekiciydi ki yanına gidip onu uzun uzun incelemekten kendimi alıkoyamadım. 2012 yılında Barbara Kruger tarafından fotografik serigrafi tekniği ile yapılan bu eserin, bir yandan günümüz toplumlarının tüketim alışkanlıklarına değinirken; diğer taraftan da dünyanın en zengin %1’inin geri kalan %99’dan daha fazla mal varlığı olmasını eleştirdiğini öğrenince Kruger’ı araştırmak ve onun daha fazla eserini görmek istedim. Bu yazımda Kruger’ı araştırırken öğrendiğim şeyleri paylaşacağım.

Bir-Kere-Daha-Bak-Cunku-Bu-Barbara-Kruger-1

Bir-Kere-Daha-Bak-Cunku-Bu-Barbara-Kruger-2

“Who Owns What?” büyük olasılıkla gördüğüm ilk Kruger eseri değil çünkü Barbara Kruger reklam afişlerinden dergi kapaklarına kadar pek çok yerde karşılaşabileceğimiz enstelasyonlar yapan bir grafik tasarımcısı. Kruger’ı diğer grafik tasarımcılardan ayırarak onu gerçek bir sanatçı yapan şey doğrudan ve özlü başlıklar yerleştirdiği serigrafileri olsa da Kruger video, film ve ses kaydı olan eserler de üretiyor.

Bir-Kere-Daha-Bak-Cunku-Bu-Barbara-Kruger-3

Bir-Kere-Daha-Bak-Cunku-Bu-Barbara-Kruger-4

26 Ocak 1945 (Kruger’ın 71 yaşında olmasına rağmen, bu kadar modern eserler vermesi oldukça etkileyici.) New Jersey, ABD doğumlu; kavramsal, feminist ve postmodern sanat dallarında eserler veren bir sanatçı olan Kruger’ın, imgeleri ve metin kullanımı eser ile seyirci arasında doğrudan iletişimin kapılarını açıyor. Barbara Kruger, eserlerinde görsel basından aldığı fotoğrafların üzerine; büyük ve kalın harfler ile düşündürücü sorular, imalı sözler ve sloganlar yazıyor. Yazdığı bu kısacık metinlerde topluma, ekonomiye, politikaya, cinsiyetçiliğe ve kültüre dair eleştiriler yaparak, seyircisini bir parça sanattan yola çıkıp içinde yaşadığı dünyaya bir başka gözle bakmaya davet ediyor.

Bir-Kere-Daha-Bak-Cunku-Bu-Barbara-Kruger-5

Bir-Kere-Daha-Bak-Cunku-Bu-Barbara-Kruger-6

Kruger, benim gördüğüm “Who Owns What?” adlı eserinde de olduğu gibi, eserlerinde dikkat çekici olduklarını düşündüğü için genellikle siyah, beyaz ve kırmızıyı kullanmayı tercih eden bir sanatçı.

Bir-Kere-Daha-Bak-Cunku-Bu-Barbara-Kruger-7

Kruger’ın en ünlü eserlerinden biri olan “I shop therefore I am.” (Alışveriş Yapıyorum Öyleyse Varım.) adlı eseri, sanatçının yaratıcılığının en güzel örneklerinden bir tanesi.

Bir-Kere-Daha-Bak-Cunku-Bu-Barbara-Kruger-8.jpeg

Print

 

Bir-Kere-Daha-Bak-Cunku-Bu-Barbara-Kruger-11

Bir-Kere-Daha-Bak-Cunku-Bu-Barbara-Kruger-12

HB/Fichner/859350 Figure: 859350_04-15 customer supplied tkw 3/13/00 JS 06/14/00

Barbara Kruger hakkında daha fazla bilgiyi, 1979 yılında yayımladığı: “Picture/Readings” ve 2010 yılında yayımladığı “Barbara Kruger by Barbara Kruger” adlı kitaplarından öğrenebilir ve eserlerini benim New York’ta gezmekten en çok keyif aldığım, New York’a gidecek olan herkese gitmesini önerdiğim müze olan MoMA (Museum of Modern Art), yine New York’ta olan Whitney Museum of American Art ve Londra’daki Tate Modern adlı müzelerde görebilirsiniz.

Bir-Kere-Daha-Bak-Cunku-Bu-Barbara-Kruger-14

Bir-Kere-Daha-Bak-Cunku-Bu-Barbara-Kruger-15

Bir-Kere-Daha-Bak-Cunku-Bu-Barbara-Kruger-16

Bir-Kere-Daha-Bak-Cunku-Bu-Barbara-Kruger-17

Bir-Kere-Daha-Bak-Cunku-Bu-Barbara-Kruger-18

Bir-Kere-Daha-Bak-Cunku-Bu-Barbara-Kruger-19

Kruger1.1

Bir-Kere-Daha-Bak-Cunku-Bu-Barbara-Kruger-23

Bir-Kere-Daha-Bak-Cunku-Bu-Barbara-Kruger-24

Bir-Kere-Daha-Bak-Cunku-Bu-Barbara-Kruger-25

Bir-Kere-Daha-Bak-Cunku-Bu-Barbara-Kruger-26

 

Pınar İnan

Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Binghamton Üniversiteleri işletme öğrencisi
Sanat Karavanı Yazarı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Roger Waters Yeni Video Klibini Yayınladı!

İngiliz müzik grubu Pink Floyd’un dünyaca ünlü solisti Roger Waters, uzun yıllardan sonra hazırladığı 'Is This the Life We Really...

Kapat