Bir Köşede Oturmuş Ağında Sineği Bekleyen Örümcek Gibiyim/ Van Gogh

Yaşam geçip gidiyor, zaman geri gelmiyor. Bense işte bu yüzden, kaçan çalışma fırsatlarının bir daha elde edilemeyeceğini bildiğim için hiç durmadan çalışmaya kararlıyım… Kendimi öldürmeye kalkmış, derken suyun çok soğuk olduğunu fark edince kıyıya ulaşmak için çırpınmaya koyulan biri gibiyim.

Van-gogh

Bir köşede oturup, tıpkı ağına kurulu, sineği bekleyen bir örümcek gibi, olayların akışını seyretmekten mutluyum. Ah, aşk resim içinde ne çok gerekli.  Çalışma isteği, dışarı çıkma isteğinden daha fazla. Her geçen gün daha da artıyor. Belki de bu, dışarıdaki yaşama hiçbir zaman katılamayacak kadar paramparça olduğumuz duygusundan ileri geliyor.

Gökyüzü sert bir mavi, güneş çok parlak, karın bir kısmını eritti bile, ama rüzgâr o kadar soğuk ve kuru ki, insanın tüyleri diken diken oluyor. İnsanoğlunun korkunç tutkularını kırmızı ve yeşil boyalarla anlatmaya çalışıyorum…

Van-gogh

Başarılı olmak için, sürekli refaha kavuşmak için benimkinden değişik bir tabiata sahip olmak gerek. İsteseydim ve peşine düşseydim,  ama istemedim ve peşine düşmedim – belki de yapabileceğim şeyleri hiçbir zaman yapamayacağım.

Van-gogh

*Vincet Van Gogh’dan, kardeşi Theo’ya yazdığı mektuplardan Kesitler (9)

Sevil Ateş

MSGSÜ Sanat Tarihi bölümü mezunu.
Kültür sanat editörlüğü ve yazarlığı yapıyor. Tiyatro ve performatif sanatlar ile uğraşıyor.
Sanat Karavanı Yazarı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
“Görsel Tarih Yazarı” Ara Güler

Uzun ömrüne değerli işler sığdıran, İstanbul fotoğrafları denince akla ilk gelen, fotoğrafçılığın yüz akı adamlarından biri olan Ara Güler'i yakından...

Kapat