Bir Modern Sanat Anlayışı Olarak “KİNETİK SANAT”

Sanatçıları etkileyen tüm unsurlar eserlerini de doğrudan etkilemekte.  Özellikle kullanılan farklı teknikler ve sanat akımları eserlere biçim olarak yansımaktadır.Geleneksel sanat anlayışının dışında olan kinetik sanatta bunlardan biri. İleri uygarlığın getirdiği bu modern sanat akımı, adından da anlaşıldığı gibi hareketten yola çıkılarak oluşturuluyor. Kişinin yorum ve algılama kabiliyetine de dayanan kinetik sanat, rengarenk plastik formlar, kareler, yuvarlaklar ve ilgi çekici düzenlemelerle karşımıza çıkıyor. Cisimlere, tablolara hareket ve hız kazandırılan bu sanatta, genellikle figürlere yer verilmez. Çoğu zaman üç boyutlu şekillerle karşımıza çıkan eserler, insanlar tarafından göz yanılması olarak da bilinir.

      Kinetik sanat terimi ise ilk olarak heykeltıraş Naum Gabo tarafından kullanılsa da gerçek anlamda kinetik sanatın babası olarak bilinen Victor Vasarely tarafından 1955 yılında bir manifestoyla tanıtıldı. Macar asıllı olan sanatçı, iç içe girmiş kareler, yuvarlaklar, elipsler, yamuklar ve çokgenler ile çok renkli bir soyutlamaya ulaşarak kinetik sanatın en önemli temsilcilerinden biri olmuştur.

 

Victor Vasarely

Victor Vasarely

victor-vasarely-2

 

Her ne kadar Victor Vasarely, kinetik sanatın ilk temsilcisi olarak karşımıza çıksa da Alexander Calder bilmemiz gereken isimlerden biri. ABD’li heykelci ve ressam olan Alexander Calder sanat hayatına artikülasyon ile oyuncak tasarlayarak başladı. Ardından hareket ilkesinden yola çıkarak tel heykellerini yaptı. 1927’de ise yapıtlarını sergileyince eleştirmenlerin de ilgisini çekti.

alexander-calder3-

Alexander Calder klasik geleneklerin kısıtlamalarına karşı çıkarak yepyeni bir üslup geliştirmiştir. Yapıtları ise durağan ve hareketli olmak üzere ikiye ayrılır. Mobile adını verdiği hareketli yapıtlarında, bir bütün içindeki parçalar farklı hızlarda dönerek değişik yönlerde hareket ederler. Stable diye anılan durağan heykelleri ise, ilkel insana benzer yaratıkları, maden kanatlı ve çelik antenli dev böcekleri çağrıştırır.

 

458px-Calder3

calder87 alexander-calder_257501 alexander-calder-4

Damla Çelikli

İstanbul , KOU Radyo, Tv ve Sinema.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
Yollar Hiç Bu Kadar Güzel Olmamıştı

 Geleni Selamlar, gideni uğurlar... Yollar kimine veda kimine yeni bir başlangıç... O yollar belki de hiç bu kadar bakılası olmamıştı.

Kapat