Şu an Okuyorsun
Bir Savaşın Ardından Duyguları Arayan Fotoğrafçı /Ken Domon

Bir Savaşın Ardından Duyguları Arayan Fotoğrafçı /Ken Domon

+14
Galeriyi Görüntüle

“Fotoğrafçı kendi duyguları aracılığıyla bir şeyler yaratabilir, Ancak iyi bir fotoğraf ne eğitimle ne de duyguyla alakalı olan bir şey. Başka bir mekanizması ve ruhu var. Bazen gerçek kaliteyi bulmayı başardım bazen de sadece önemsiz şeyler buldum.”

 

Japon realist fotoğrafçılığının ustalarından sayılan Ken Domon, II.Dünya Savaşı sonrası yeniden umudu var eden günlük yaşam fotoğraflarıyla tanındı. Süresiz odaklanışıyla Domon’un fotoğrafçılığı, Japonya’nın tarihine ve ruhuna doğrudan bir temas sağladı 1950’li yıllarda fotoğrafçılığa sosyal-gerçekçi bir boyut kazandıran Damon, Kendisini kesinlikle dramatik olmayan gerçekçiliğin savunucusu olarak tanımladı. Çalkantılı Şova dönemini de kayda alan sanatçı, kamusal alanın sınırlayıcı yönüne de atıfta bulundu.

Ken Domon’un fotoğrafçılığı, zamanın ötesindeki anları yakalar. Sanatçının imgeleri gerçekçiliğin muhteşem özgünlüğünü yakalayıp duygusal anları açığa çıkarır. Belgesel tarzı fotoğrafları, insanlığın samimi tasvirini sunan çoklu duyguların gerçekliğini gösterir. Hiroşima’da yaşanan felaketin ardından kadarja aldığı kör çocukların sokaklardaki oynayışı, sarılması gereken yaralara ses eder. Yarattığı imgelerde hayatın canlı ve hareketli doğasını ortaya çıkarsa da savaşın şehre sinen ağırlığı hissedilir.

Ayrıca Bakınız

 

Bu yazı sana nasıl hissettirdi?
Emin Değilim
0
Heyecanlı
0
Hüzünlü
0
Mutlu
0
Şaşırtıcı
0
Yorumları Gör (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2011 Sanat Karavanı, Tüm Hakları Saklıdır.

Yukarı Kaydır