Şu an Okuyorsun
Bir Trajediyi Fotoğrafa Yüklemek / Vsevolod Tarasevich

Bir Trajediyi Fotoğrafa Yüklemek / Vsevolod Tarasevich

+6
Galeriyi Görüntüle

Sovyet dönemi Rusyası’nın önemli fotoğrafçılarından olan Vsevolod Tarasevich, 1941’den 1945’e kadar Kuzeybatı ve Leningrad cephelerinde savaş muhabirliği yaptı. Özellikle Leningrad Kuşatması’nda çektiği görüntülerle fotoğraf tarihine adını yazdırdı.

Tarasevich fotoğrafçılığa öğrencilik yıllarında başladı. Smena ve Leningradskaya Pravda çalıştıktan sonra 1939’da Finlandiya’ya karşı savaşta Sovyet güçlerinin gönüllüsü olarak üniversiteden ayrıldı ve 1940’tan itibaren TASS’ın Leningrad şubesinin foto muhabiri oldu. Tarasevich’in hümanist dünya görüşünün temelleri savaş sırasında atıldı. Onun fotoğrafları yirminci yüzyılın en trajik delilleri oldu. Yıkılan şehirler, yerde ölü askerler…

 “Savaş sırasında çok fazla şey göstermek imkansızdı.”

Tarasevich’in çalışmalarının her karesi içsel dinamiklerle doludur. Onun fotoğrafları derin tarihsel imajlarla dolu bir filmin hikayesi gibidir. İzleyici kendini bu hikayenin ortasında bulur. Sanatçının fotoğrafları hem kompozisyon hem de uyguladığı kontrast ile 1960’ların sinema estetiğini hatırlatır. Bu yoğun kuşatmada hem etkileyici hem de huzursuz bir yapının eşiğinde derin bir trajediyle baş başa kalırız.

Ayrıca Bakınız

 

Bu yazı sana nasıl hissettirdi?
Emin Değilim
0
Heyecanlı
0
Hüzünlü
0
Mutlu
0
Şaşırtıcı
0
Yorumları Gör (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2011 Sanat Karavanı, Tüm Hakları Saklıdır.

Yukarı Kaydır