Biri Manipülasyon mu Dedi? Heinz Hajek Halke

Heinz Hajek Halke, uyguladığı tekniklerle deneysel fotoğrafçılıkta oldukça başarılı çalışmalar üretti. Berlin’de doğan sanatçı, çocukluğunu Arjantin’de geçirmesinin etkisiyle bir süre doğa ve hayvanlarla ilgi çalışmalar yaptı. 1924 yılında başladığı fotoğraflar üzerine çeşitli deneyler yapan Halke, küçük nesnelerin büyümelerinin kimyasal ve hafif manipülasyon tekniklerini araştırdı. 1.Dünya Savaşı sırasında Almanya’ya dönen sanatçı, bir taraftan askerlik yapıp bir taraftan da grafik ile ilgili eğitim aldı.

halke

Dönemine göre oldukça yenilikçi sayılan Halke, fotoğraf manipülasyonu ile yeni keşfedilen olanakları kullandı; çift pozlama ve fotoğraf kolajları ile müthiş efektler yarattı. Bir dönem reklam fotoğrafları ve bir dizi röportajlardan oluşan fotoğrafların çekimini de üstlendi. Nü çalışmaları da olan Halke, 1955 yılında Berlin Güzel sanatlar Akademisi’ne profesör olarak atandı. Karanlık oda tekniklerine çeşitli soyutlamalar getirerek, montaj tekniklerine yoğunlaşan Fotoğrafçı, uzun süre; bir  fotoğraf editörü, basın fotoğrafçısı ve ticari sanatçı olarak çalıştı.

heinz-hajek-halke-foto-halkeheinz-hajek-halkezHeinz-Hajek-Halke-Ohne-Titel-1

Sevil Ateş

MSGSÜ Sanat Tarihi bölümü mezunu.
Kültür sanat editörlüğü ve yazarlığı yapıyor. Tiyatro ve performatif sanatlar ile uğraşıyor.
Sanat Karavanı Yazarı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
69. Emmy Ödülleri’nin Adayları Açıklandı!

Amerikan televizyon yapımlarına bu yıl 69'uncu kez verilecek Emmy Ödülleri'nin aday listesi açıklandı. Sunuculuğunu Stephen Colbert'in üstleneceği gece ile 17...

Kapat