Biri Manipülasyon mu Dedi? Heinz Hajek Halke

HALKE

Heinz Hajek Halke, uyguladığı tekniklerle deneysel fotoğrafçılıkta oldukça başarılı çalışmalar üretti. Berlin’de doğan sanatçı, çocukluğunu Arjantin’de geçirmesinin etkisiyle bir süre doğa ve hayvanlarla ilgi çalışmalar yaptı. 1924 yılında başladığı fotoğraflar üzerine çeşitli deneyler yapan Halke, küçük nesnelerin büyümelerinin kimyasal ve hafif manipülasyon tekniklerini araştırdı. 1.Dünya Savaşı sırasında Almanya’ya dönen sanatçı, bir taraftan askerlik yapıp bir taraftan da grafik ile ilgili eğitim aldı.

halke

Dönemine göre oldukça yenilikçi sayılan Halke, fotoğraf manipülasyonu ile yeni keşfedilen olanakları kullandı; çift pozlama ve fotoğraf kolajları ile müthiş efektler yarattı. Bir dönem reklam fotoğrafları ve bir dizi röportajlardan oluşan fotoğrafların çekimini de üstlendi. Nü çalışmaları da olan Halke, 1955 yılında Berlin Güzel sanatlar Akademisi’ne profesör olarak atandı. Karanlık oda tekniklerine çeşitli soyutlamalar getirerek, montaj tekniklerine yoğunlaşan Fotoğrafçı, uzun süre; bir  fotoğraf editörü, basın fotoğrafçısı ve ticari sanatçı olarak çalıştı.

heinz-hajek-halke-foto-halkeheinz-hajek-halkezHeinz-Hajek-Halke-Ohne-Titel-1

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Yurt-disina-Tatile-cikmak-icin-Sizi-Motive-Edecek-5-Adim-kapak-gorseli
Yurt dışına Tatile Çıkmak İçin Sizi Motive Edecek 5 Adım

Bu seneki yeni yıl kararlarından biri ne zamandır hayaliniz kurduğunuz o yurt dışı seyahatine çıkmak mıydı? Nisan ayı geldi ve...

Kapat