Birleşik Arap Emirlikleri’nde Memurlar İçin’Okuma Saati’ Uygulaması Başlatıldı!

Birleşik Arap Emirlikleri’nde çıkarılan yeni yasa dahilinde, memurlar çalışma saatleri içinde ‘okuma saati’ne sahip olacaklar.

‘Ulusal okuma yasası’yla beraber iş saatleri içinde kitap okuma hakkı kazanacak olan memurlara tek sınırlama ise kitap seçimi konusunda. Memurlar, okuma saatinde mesleki ya da kişisel gelişim alanlarındaki kitapları okuyabilecekler. Yasa, memurların yanı sıra toplumsal alanlarda da okumayı arttırmayı hedefliyor ve bu doğrultuda kafelere de artık müşterileri için okuma materyali bulundurma zorunluluğu getirilecek. Ayrıca alışveriş merkezlerine kütüphane şubeleri açılacak ve kitaplara vergi muafiyeti uygulanacak. Çocukları da unutmayan yönetim, çocuklar için hazırlanan kitap torbalarını ‘bilgi çantaları’ adıyla kullandıkları dile uygun basımlarıyla dağıtacak.

Birleşik Arap Emirlikleri devlet başkan yardımcısı ve Dubai‘nin mutlak hükümdarı Muhammed bin Raşid el-Mektum’un ‘daha önce görülmemiş bir kültürel ve yasal girişim’ yorumunda bulunduğu yasanın amacını ise “Hedefimiz, konuyla ilgili bütçemizi yasayı gerçeğe dönüştürmeye ayırarak okumayı halkımız için gündelik bir alışkanlığa dönüştürmek.” sözleriyle ifade etti.

kitap-okumma-yasasi

 

 

 

 

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Genel Yayın Yönetmeni.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Oyuncu Erdal Tosun Hayatını Kaybetti!

Ünlü oyuncu Erdal Tosun, İstanbul Sarıyer'de sabah saatlerinde meydana gelen trafik kazasında hayatını kaybetti. 2014 yılından beri böbrek nakli bekleyen...

Kapat