Bu Kitaplar Ağaca Dönüşüyor!

agaca-donusen-kitap

Aborjinler gibi yaşamayı öğrenebilmeliydik. İhtiyacımız kadarını alıp geri kalanını bırakmak… Stok yapmamak… Tüm bunlar aslında, yaşadığımız dünya üzerinde “Hep bana, hep bana” diyenlerin çoğalması nedeniyle yozlaşmamıza sebep olan ve en kötüsü bizlerin de farkında olmadan artık bu düzenin bir parçası haline gelmememizin sonucudur.

Bir yerde okumuştum: ‘Doğa öyle bir yer ki, sahipsiz kalan bir yeri kısa sürede ele geçirebiliyor.’ İnsan eli değmeyen yerlerin nasıl tertemiz kaldığına bakarsanız ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

Tüm bunları bana yeniden düşündürten şey ise; toprağa geri dönen kitap. Kulağa harika geliyor değil mi?

Arjantin’de çocuk kitapları basan yayınevi Pequeno Editor “TreeBookTree” isimli yeni kitabını özel bir şekilde basmış. Doğaya zarar vermeyen mürekkep ve yapıştırıcı kullanılan kitaba mavi tropikal ağaç tohumları yerleştirilmiş.

8-12 yaş arasındaki çocuklara ulaşmak hedefleniyor. Böylece bu projede bir kitabın, sanılanın aksine internetten değil bir ağaçtan geldiği öğretilmeye çalışılıyor. Doğduğu andan itibaren akıllı telefonlarla, tabletlerle yaşayan ufakların gerçek bir kitaba dokunması sağlandıktan sonra o kitabın nasıl ortaya çıktığı, nasıl bir ağacın kağıda dönüştüğü anlatılmaya çalışılıyor. Ardından toprağa gömülen kitabın yeniden ağaca dönüşmesi ise projenin en muazzam tarafı.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Sezen Aksu, Sinan Özer
Sizi Geçmişe Götürecek Magazinin Tozlu Sayfaları | Tozlu Magazin

Nostaljinin dibine vuran, adeta geçmişe yolculuk yaptıran adresing.com “Tozlu Magazin” köşesiyle eski, çok eski magazin haberlerini de ziyaretçileri için derlemiş....

Kapat