Bu Yazının Tek Başlığı ‘Charlie Hebdo’

Yıllarca sanatın merkezi olarak bildiğimiz Fransa, Paris’ten gelen üzücü haberle sadece Fransız vatandaşlarını değil, vicdani değerlere sahip olan herkesi şaşkınlığa uğrattı. Bu yazıda Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo’nun Paris’teki merkezine yapılan saldırıyla ilgili detay bilgiler yerine, sosyal medya ve halkın paylaşımlarını derlemeyi tercih ettim. Zira olayın gelişimi ve saldıranlar hakkında bir çok tatsız bilgiyi edindik bile…

Kaliteli mizahın her zaman eleştirel bir tavrı olduğunu biliyoruz. Özellikle toplumsal olaylara dikkat çekmek amacıyla kullanılan bir yergi kalemi olması elbette ki farklı gruplar tarafından eleştirilecektir, bu kaçınılmazdır. Fakat bu tepkinin şiddetle ve özellikle yaralanma ve ölümle sonuçlanması, düşünce özgürlüğünün ve halkın güvenliğinin ne derece tehlikeli olduğunu gösteren bir örnektir. Basının ve sosyal medyanın ve halkın bu saldırı hakkında ne tepkiler gösterdiğini paylaşmadan önce saldırı hakkında bilgilendirme yapmakta yarar var.1

CNN TURK’ün resmi internet sitesinde şu şekilde bahsediliyor:

“İlk bilgiler arasında Paris’in 11. Bölgesinde bulunan derginin bulunduğu binaya saat 11.30 sıralarında giren kişi veya kişilerin otomatik silahlarla ile çalışanların üzerine ateş açtığı ve saldırıda 12 kişinin öldüğü, 4’ü ağır 10 kişinin ise yaralandığı belirtiliyor.

Saldırganların ‘Peygamberin intikamını alıyoruz’ diye bağırdıktan sonra yaklaşık 10 dakika otomatik silahlarla taradıkları ileri sürülüyor. Saldırganların saldırı sonrası otomobil ile kaçtıkları, polisin ise geniş çaplı bir araştırma başlattığı belirtildi.

Charb

Dergi 2012 yılında “bir ülkede şeriat yönetimi olsa, nasıl olurdu” diye bir özel sayı yayınlanmış ve karikatürler yer almıştı. Bu sayının yarattığı infial nedeniyle dergi binası yakılmaya çalışılmıştı. Daha sonra polisin koruması altına alınan dergi binası o zamandan beri yoğun güvenlik altındaydı. Hatta daha güvenli bir binaya taşınan dergiye bugün açıklanana göre 3 kişi saldırdı.

IŞİD lideri Bağdadi’nin karikatürlerini de yayınlayan dergi, IŞİD’den de tehdit alıyordu. Saldırının polisin güvenlik önlemlerini boşladığı bir anda gerçekleştiği tahmin ediliyor. 3 kişi olduğu belirtilen saldırganların içeri girdiklerinde bir kişiyi hedef alarak ateş açtıkları ve otomatik silahlarla etrafı taradıkları belirtildi. Saldırı anında içeride bulunan çalışanların bir kısmı binanın çatısına kaçmayı başarabildi ve Twitter’da dergi çalışanlarının bazılarının çatıya sığındığını gösteren fotoğraflar paylaşıldı.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande olay yerinde yaptığı açıklamada saldırganın yakalanacağını, olayı takip ettiklerini ve mutlaka gereğinin yapılacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Hollande saldırıyı “Fransa’ya karşı yapılmış barbar bir terörist saldırı” olarak niteledi ve Bakanlar kurulunu acilen toplantıya çağırdı. İngiltere Başbakanı David Cameron, saldırıyı kınayarak, “Terörizmle mücadelede ve basın özgürlüğünü savunmada Fransız halkının yanındayız” dedi. Diğer bir kınama da Beyaz Saray’dan geldi. ”

2

ABD‘nin saldırı hakkındaki yorumları şu şekilde; Barack Obama “Fransa, Amerika’nın en eski müttefikidir ve paylaştığımız güvenlik ve dünyayı tehdit eden teröristlere karşı savaşta ABD ile omuz omuza durmuştur. Zaman yine Fransa halkının kuşaklar boyunca halklarımızın savundukları evrensel değerler için ayakta durmasının zamanı” derken, ABD Dışişleri Bakanı Kerry ise öldürülenleri “özgürlük şehidi” ilan etti ve “Bugünkü cinayetler büyük bir ihtilafın parçası. Medeniyetler arasında değil, hayır. Ama medeniyetin kendisi ve medeni dünyaya karşı çıkanlar arasında” diyerek basın özgürlüğü mesajı verdi.

paris

Paris‘te 35 binden fazla kişi Charlie Hebdo merkezine yakın, başkentin merkezi Cumhuriyet Meydan’ında toplandı.
“Hepimiz Charlie Hebdo’yuz”, “İfade özgürlüğü” sloganları atıldı. Fransa milli marşı söylendi. Islıklar ve alkışlarla protesto edildi. Bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. Meydanda mumlar yakıldı ve yerlere “Hepimiz Charlie Hebdo’yuz” yazıldı.Siyahlar giyimli bir genç meydandaki özgürlük meşaleli heykelin koluna siyah kurdele bağladı. Sessiz protesto kalemler kaldırılarak protesto edildi. (radikal.com.tr)

leman

Türkiye’den gelen tepkiler ise şu şekilde oldu; Karikatür dergisi Leman’ın Genel Yayın Yönetmeni Tuncay Akgün “Bu mizaha yapılan en büyük saldırıdır. Saldırıda katledilenlerin hepsi arkadaşımızdı ve Türkiye’yi çok iyi tanıyan insanlardı. Hepsi 68 ruhuyla mayalanmış, Fransa ve dünya tarihinin en önemli karikatüristlerdendi. Üç kuşağı da katlettiler böylece. Oysa bu insanlar sadece Fransa Cumhuriyet devriminin en büyük kazanımı olan düşünce ve ifade özgürlüğünü kullanıyorlardı.” dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise geçmiş tarihte masum vatandaşlarımızın ölmesi ile benzerlik gösteren bu talihsiz olay hakkında şu şekilde yorum yaptı: “Türkiye olarak, “Charlie Hebdo” dergisinin Paris’teki merkezinde 12 kişinin hayatını kaybetmesine ve 20 kişinin yaralanmasına yol açan menfur saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Dost ve müttefik ülke Fransa’ya bu acılı gününde başsağlığı diliyor, saldırının faillerinin en kısa sürede yakalanarak adalete teslim edilmelerini bekliyoruz.”

Düşünce özgürlüğünün her türlü sanatsal faaliyette söz sahibi olmasını ve bir daha böyle üzücü olaylar yaşanmamasını ve en önemlisi adaletin en kısa zamanda yerini bulmasını diliyorum…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Eugene Smith ve Ölüm

1918_1978 yılları arasında yaşayan Amerikalı Basın fotoğrafçısı William Eugene Smith, zor ve tehlikeli koşullarda çektiği fotoğraflarıyla 20.yüzyıl ortalarının en iyi...

Kapat