Bülent Özer’den Günlük Hayata Dair ‘Bin Püf Noktası’!

Bülent Özer, dünyada ‘Life Hacks’ olarak bilinen ve bir nevi ‘hayat kurtarıcı öneriler’ olarak tanımlanabilecek kitaplardan birini ‘Aklınla 1000 Yaşa’ adı ile kaleme aldı. Bu kitabın özelliği Türkiye gerçeğine uygun olarak yazılması. Yani dış kaynaklarda yer alan mısır gevreği ya da brokolili önerilerin çevrilmesi gibi yabancı unsurlar içermemesi.

Bülent Özer, başlangıçta neşeli hobiler ya da eğlencelik işler diye baktığı konularda karşısına çıkan önerileri denediğinde gerçekten işini kolaylaştırdığını fark edince bu konulara biraz kafa yormaya başlamış. Ardından da bu konudaki yabancı siteleri takip edip, yurtdışından bu konuda yazılmış bazı kitapları getirterek incelemeye başlamış. Bu alanda Türkiye gerçeğine uygun ve anlaşılır bir referans kitap boşluğu olduğunu görünce de bu kitabı yazmaya karar vermiş.

Özer, ‘Aklınla 1000 Yaşa’ adlı kitabında tam 1.000 farklı maddede hayata dair pratik bilgiler, hileler, püf noktaları, yaratıcı çözümler, geri dönüşüm ve kişisel gelişim önerileri ile okuyucuların günlük yaşamındaki birtakım işlerini daha hızlı yapabilmeleri için ipuçlarına yer veriyor. Ayrıca okuyucuların pek çok konuda tasarruf imkânı yaratmaları, nesnelere esas işlevleri dışında farklı bir gözle bakabilmeleri ve işleri yapmanın alternatif yöntemlerini keşfetmelerini amaçlanıyor.

Kitapta yer alan püf noktalarından bazıları ise şöyle:

23.
Havuz kenarında veya plajda terliklerinizi tabanları güneşe gelecek şekilde ters bırakırsanız giydiğinizde ayağınızı yakacak kadar sıcak olmalarını engelleyebilirsiniz.

144.
Kapı ve duvarlarınızdaki çivi deliklerini aynı renkteki pastel veya mum boyayı deliğin içine doldurarak kamufle edebilirsiniz.

150.
Sinek ve sivrisinekleri daha kolay avlamak için ilk önce üzerlerine cam sil püskürterek
normalden daha yavaş hareket etmelerini sağlayabilirsiniz.

166.
Mumlarınızı buzdolabında saklayarak yaktığınızda aynı kuvvette ışığı sağlamasına rağmen daha yavaş eriyeceğinden daha uzun süre kullanabilirsiniz.

190.
Bulunduğunuz ortamda bir eşya ararken gözünüzle kitap okuma yönünüzün tersine doğru tarama yaparsanız normalden daha çok nesne dikkatinizi çekeceğinden aradığınızı hızlıca bulma ihtimaliniz yükselecektir.

204.
Bilgisayarınızın internet tarayıcısında bir sekmeyi yanlışlıkla kapattığınızda ‘CTRL’, ‘SHIFT’ ve ‘T’ tuşlarına birlikte basarak kapattığınız sekmenin tekrar açılmasını sağlayabilirsiniz.

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Genel Yayın Yönetmeni.

1 Comment

  1. Yusuf turkmen

    05 Ağustos 2017 at 02:50

    Ekmek paracasini cam toplayacak kadar aciz bi topluma sahip degilliz dahaa o cok zekiii bilgileriniz sizde kalsin sacmalamayinnn!!!!!!!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Rock Müziği Klasik Müzikle Harmanlayan Sanatçı: Victor Gashnikov

Rock müziğe olan tutkusunu, klasik armonik melodilerle birleştiren bir stüdyo sanatçısı; Victor Gashnikov. 21 Nisan 2012’de Piano Thing-EP adlı albümünde...

Kapat