CAMDAN SANDVİÇLER

Her geçen gün, 2. boyut daha da önemsizleşiyor. Yazıcılarımız bile artık 3 boyutlu. Oynadığımız bilgisayar oyunları, izlediğimiz filmler artık sadece bir ekranın arkasında duran “öteki” şeyler olmaktan çıkıp bize daha yakın, daha gerçekçi, elimizi uzatsak tutabileceğimiz şeyler haline geldi. Bir objeyi yalnızca önden, yalnızca üstten görme devri artık geçmişin bir parçası. Peki neden sanat geçmişte kalmış bir şeye devam etsin? Neden bir resme bakıp yalnızca çizildiği bakış açısını görelim?

1975 Los Angeles doğumlu Dustin Yellin, Brookly’nde yaşayan bir çağdaş sanat sanatçısı. Üçüncü boyutu resme katan en önemli kişilerden biri. Kendisi için resimlerden heykeller yaratıyor demek bile mümkün. Yellin, cam plakaların üzerine çizdiği resimlerini öyle bir şekilde bir araya getiriyor ki ortaya çıkan eserin iki boyutlu çizimlerden oluştuğuna inanmak çok zorlaşıyor. Onlarca katman, her katmanda farklı bir teknik, farklı bir çizim… Bütüne bakmak dedikleri bu olsa gerek. Ayrı ayrı baksak biriyle alakasız, hatta belki anlamsız gelecek olan çizimler bir araya geldiklerinde öyle sihirli bir bütünlük yakalıyor ki gözlerinize inanamıyor, esere daha yakından, daha farklı açılardan bakmak istiyorsunuz.

dustin-yellin-2

Eserlerindeki katmanlı yapıyı bir sandviçe benzeterek, kendi yaptığı işi: “Ben camdan sandviçler yapıyorum.” diyerek açıklayan Yellin, eserlerinde sokaklarda bulduğu minik parçalar ve dergilerde hoşuna giden sayfalar gibi “kazara” karşısına gelmiş olan şeylerden bir bütün yarattığını da dile getiren bir sanatçı. Hafızasında yer etmiş olan şeyleri, hiç söz olmadan başkalarına aktarmaktan isteyen Dustin Yellin’in eserlerini, New York’taki Vito Schnabel adlı galeride görmeniz mümkün.

dustin-yellin-1

dustin-yellin-3

dustin-yellin-4

dustin-yellin-5

dustin-yellin-6

dustin-yellin-7

dustin-yellin-9

dustin-yellin-10

Ayrıca sanatçının çalışmalarını nasıl oluşturduğunu aşağıda yer alan videoda izleyebilirsiniz.

 

 

Pınar İnan

Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Binghamton Üniversiteleri işletme öğrencisi
Sanat Karavanı Yazarı.

Mutlaka Bakınız  Tehlikenin Tanımını Zorlayan Bir Kadın Abromovic

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Angelina Jolie Türk Dizisinde Rol Alacak!

Yönetmenliğini Eyüp Dirlik'in üstlendiği Suriyeli bir ailenin dramını konu alacak dizide dünyaca ünlü aktris Angelina Jolie rol alacak. Suriyeli bir...

Kapat