Can Bonomo’nun Bir Diğer Yüzü “Anakchronismus”

Besteleriyle, şarkılarıyla, danslarıyla tanıdığımız Can Bonomo aynı zamanda bir ressam! “Şiir, benim hayatımın orta yerinde duruyor. Resim, benim için bir hobiydi aslında ama sonra üzerine çok düştüğüm bir dönemde, onu da insanlarla paylaşmak istedim. Çünkü ne kadar şeffaf olursanız, ne kadar insanlara açık olursanız, yaptığınız her iş o kadar samimi olur. Ben resimlerimin, şiirlerimi de şarkılarımı da besleyeceğini düşünüyorum.” diyerek sanatın farklı dallarındaki yeteneklerini bir araya getirebileceğinden söz eden Bonomo, eserlerinde ‘anakronizm’  akımının sanatçılarından esinlenmiş. ‘Anakronizm’ akımı, belli bir şeyin içinde bulunduğu çağa, kronolojik açıdan uyumsuz olması temeline dayanan bir akım. Can Bonomo’nun ilk kişisel sergisine verdiği “Anakchronismus” adı da tam olarak buradan gelmekte. Akımın bir sonucu olarak eserlerinde, geçmişi ve bugünü sanki ikisi birmişçesine bir araya getiren Bonomo; bu zamansızlığı günümüzün dijital baskı, illüstrasyon gibi tekniklerini ve geçmişin klasik yağlı boyasıyla bir arada kullanarak pekiştirmiş.

Bonomo, İstanbul Bilgi Üniversitesinde Sinema ve Televizyon bölümü okurken grafik eğitimi almış olmasına rağmen, en büyük tutkusunun şiir yazmak olduğunu belirtiyor ve stresli dönemlerinde resim yaparak rahatladığını söylüyor. Bonomo’nun resimlerinde, şarkılarından tanıdığımız kadarıyla bildiğimiz Can Bonomo’nun kişiliğinin yansımalarını görmek de mümkün. On parmağında on marifet olan sanatçının eserleri şu anda herhangi bir galeride sergilenmiyor olsa da sanatçının sevenleri ikinci sergisini heyecanla beklemekte.

can-bonomo-5

can-bonomo-2

can-bonomo-3

can-bonomo-4

Pınar İnan

Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Binghamton Üniversiteleri işletme öğrencisi
Sanat Karavanı Yazarı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
Görsel Deyim Projesi

Görsel Deyim Projesi; deyimlere ve deyim olarak kullanılan atasözlerine, farklı bir bakış açısıyla görsel destekli modern bir yorum getiriyor. Proje;...

Kapat