Cannes Film Festivali 2016

Dünyanın en prestijli film festivallerinden biri olan Cannes, bu yıl 69. kez düzenlenecek. 11-22 Mayıs arasında gerçekleştirilecek olan festivalde görev alacak jüri üyeleri ve yarışacak filmler ise belli oldu. Birçok farklı milletten filmlerin oluşturduğu program, adaletli bir değerlendirmenin sonucu gibi duruyor.

cannes2016

Festival Jürisi

Mad Max serisinin yönetmeni George Miller’ın başkanlığını üstleneceği Cannes 2016 jürisi dört kadın ve dört erkekten oluşurken, sekiz farklı ülkenin temsilcilerini içeriyor. Aralarında Saul’un Oğlu (Son of Saul) ile geçtiğimiz yıl isminden hayli söz ettiren Nemes, Onur Savaşı (The Hunt) filmiyle en iyi erkek oyuncu dalında Altın Palmiye kazanmış Mikkelsen gibi isimlerin yer aldığı jürinin tamamı ise aşağıdaki gibi.

George Miller (Yönetmen, Yazar, Yapımcı – Avustralya) : Jüri Başkanı

Arnaud Desplechin (Yönetmen, Yazar – Fransa)

Kirsten Dunst (Oyuncu – Amerika Birleşik Devletleri)

Valeria Golino (Oyuncu, Yönetmen, Yazar, Yapımcı – İtalya)

Mads Mikkelsen (Oyuncu – Danimarka)

László Nemes (Yönetmen, Yazar – Macaristan)

Vanessa Paradis (Oyuncu, Şarkıcı – Fransa)

Katayoon Shahabi (Yapımcı – Iran)

Donald Sutherland (Oyuncu – Kanada)

Cannes2016juri

Ana Yarışma Kategorisi

1869 film arasında yapılan seçimde, 14 farklı ülkenin temsil edildiği ana kategori, yarışacak isimlere bakıldığında, hayli çekişmeli geçeceğe benziyor. Yarışacak 21 film ise aşağıdaki gibi.

Maren Ade (Almanya)  Toni Erdmann

Pedro Almodóvar (İspanya)  Julieta

Andrea Arnold (İngiltere)   American Honey

Olivier Assayas (Fransa)  Personal Shopper

Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne (Belçika)  La Fille Inconnue

Xavier Dolan  (Kanada)  Juste La Fin Du Monde  (It’s Only The End Of The World)

Bruno Dumont (Fransa)  Ma Loute   (Slack Bay)

Asghar Farhadi (İran)  Forushande (The Salesman)

Nicole Garcia (Fransa) Mal De Pierres (From The Land Of The Moon)

Alain Guiraudie (Fransa) Rester Vertical (Staying Vertical)

Jim Jarmusch (Amerika Birleşik Devletleri) Paterson

Kleber Mendonça Filho (Brezilya) Aquarius

Ken Loach (İngiltere) I, Daniel Blake

Brillante Mendoza (Filipinler) Ma’ Rosa

Cristian Mungiu (Romanya) Bacalaureat (Graduation)

Jeff Nichols (Amerika Birleşik Devletleri) Loving

Park Chan-Wook (Güney Kore) Agassi (The Handmaiden)

Sean Penn (Amerika Birleşik Devletleri)  The Last Face

Cristi Puiu (Romanya)  Sieranevada

Paul Verhoeven (Hollanda) Elle

Nicolas Winding Refn (Danimarka)The Neon Demon

Belirli Bir Bakış Kategorisi

Behnam Behzadi (İran) Varoonegi (Inversion)

Boo Junfeng (Singapur) Apprentice

Delphine Coulin, Muriel Coulin (Fransa)  Voir Du Pays (The Stopover)

Stéphanie Di Giusto (Fransa) La Danseuse (The Dancer) (İlk Film)

Mohamed Diab (Misir) Eshtebak  (Clash) (Açiliş Filmi)

Michael Dudok De Wit (Hollanda)  La Tortue Rouge (Red Turtle) (İlk Film)

Fukada Kôji (Japonya) Fuchi Ni Tatsu  (Harmonium)

Maha Haj(İsrail) Omor Shakhsiya  (Personal Affairs) (İlk Film)

Eran Kolirin (İsrail) Me’ever Laharim Vehagvaot (Beyond The Mountains And Hills)

Kore-Eda Hirokazu (Japonya)  After The Storm

Juho Kuosmanen (Finlandiya)  Hymyilevä Mies (The Happiest Day In The Life Of Olli Mäki) (İlk Film)

David Mackenzie (İngiltere)  Hell Or High Water

Francisco Márquez, Andrea Testa (Arjantin)  La Larga Noche De Francisco Sanctis

(Francisco Sanctis’s Long Night) (İlk Film)

Bogdan Mirica (Romanya) Câini (Dogs) (İlk Film)

Stefano Mordini (İtalya)  Pericle Il Nero(Pericle)

Michael O’shea (Amerika Birleşik Devletleri)  The Transfiguration 1 (İlk Film)

Matt Ross (Amerika Birleşik Devletleri) Captain Fantastic

Kirill Serebrennikov (Rusya)  Uchenik (The Student) 

Kısa Film Kategorisi

Lotfi Achour (Tunus, Fransa) La Laine Sur Le Dos (Law Of Lamb) 15’

Sara Dunlop (İngiltere) Dreamlands 14’

Juanjo Gimenez (İspanya) Timecode 15’

Raymund Ribay Gutierrez (Filipinler)  Imago 15’

Simón Mesa Soto (İsveç, Kolombiya) Madre (Mother) 14’

João Paulo Miranda Maria (Brezilya) A Moça Que Dançou Com O Diabo (The Girl Who Danced With The Devil) 14’

Félix Moati (Fransa)  Après Suzanne 15’

Catalin Rotaru, Gabi Virginia Sarga (Romanya)  4:15 P.M. Sfarsitul Lumii (4:15 P.M. The End Of The World) 15’

Farnoosh Samadi, Ali Asgari (İtalya)  Il Silenzio (The Silence) 15’

Simon Vahlne (İsveç)  Fight On A Swedish Beach!! 14’

Cinéfondation Seçmesi

Hamid Ahmadi (İngiltere)  In The Hills (The London Film School) 21’

Mounia Akl (Amerika Birleşik Devletleri)  Submarine (Columbia University School Of The Arts) 21’

Nadja Andrasev (Macaristan) A Nyalintás Nesze (The Noise Of Licking) (Moholy-Nagy University Of Art And Design) 9’

Alexandru Badea (Romanya) Toate Fluviile Curg În Mare (All Rivers Run To The Sea) (Unatc “I. L. Caragiale”) 24’

Mélody Boulissière (Fransa) Ailleurs (Somewhere) (École Nationale Supérieure Des Arts Décoratifs) 6’

Anna Cazenave Cambet (Fransa) Gabber Lover (La Fémis) 13’

Jac Clinch (İngiltere) The Alan Dimension (Nfts) 8’

Alexandre Gilmet (Belçika) Poubell (Trash) (Insas) 19’

Marta Hernaiz Pidal (Bosna Hersek) Dobro (Fine) (Sarajevo Film Academy – Film.Factory) 15’

Michael Labarca (Venezüela) La Culpa, Probablemente (The Guilt, Probably) (Universidad De Los Andes) 14’

Ernesto Martínez Bucio (Meksika)  Las Razones Del Mundo (The Reasons İn The World) (Centro De Capacitación Cinematográfica) 37’

Park Young-Ju (Kore)  1 Kilogram (Korea National University Of Arts) 29’

Fereshteh Parnian (Fransa) Aram (Université Lumière Lyon 2) 17’

Saurav Rai (Hindistan) Gudh (Nest) (Satyajit Ray Film & Television Institute) 28’

Laura Samani (İtalya) La Santa Che Dorme (The Sleeping Saint) (Centro Sperimentale Di Cinematografia) 19’

Remo Scherrer (İsviçre) Bei Wind Und Wetter (Whatever The Weather) (Hochschule Luzern – Design & Kunst) 11’

Or Sinai (İsrail) Anna (The Sam Spiegel Film& Tv School) 24’

Malena Vain (Arjantin) Business (Universidad Del Cine) 20’

Bu filmler dışında, festivalde gösterilecek ancak herhangi bir kategoride yarışmayacak özel gösterimler ise aşağıdaki gibi.

Yarışma Dışı

Shane Black (Amerika Birleşik Devletleri)  The Nice Guys

Jodie Foster (Amerika Birleşik Devletleri) Money Monster

Na Hong-Jin (Güney Kore) The Wailing

Steven Spielberg (Amerika Birleşik Devletleri) The Bfg

Geceyarısı Gösterimi

Jim Jarmusch (Amerika Birleşik Devletleri) Gimme Danger

Jean-François Richet (Fransa) Blood Father

Yeon Sang-Ho (Güney Kore) Bu-San-Haeng (Train To Busan)

Özel Gösterimler

Thanos Anastopoulos (Yunanistan) , Davide Deldegan (İtalya) L’ultima Spiaggia (The Last Resort)

Karim Dridi (Fransa / Tunus) Chouf

Mahamat-Saleh Haroun (Çad) Hissein Habré, Une Tragédie Tchadienne (Hissein Habré, A Chadian Tragedy)

Grégoire Leprince-Ringuet (Fransa) La Foret De Quinconces (Fool Moon) (İlk Film)

Jonathan Littell (Amerika Birleşik Devletleri) Wrong Elements

Rithy Panh (Kamboçya)  Exil (Exile)

Albert Serra (İspanya) La Mort De Louis Xiv (Last Days Of Louis Xiv)

Paul Vecchiali (Fransa)  Le Cancre

Festivalin kazananı kim olur, hep beraber göreceğiz. Ancak programa bakıldığında, festivalin ardından birçok filmi merakla bekleyeceğimiz aşikar.

 Kaynak: http://www.festival-cannes.fr/

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Vandalizm Demeye Bin Şahit: Duvara Yansıtma Sanatı

21. yüzyılda daha önce eşi benzerine rastlanmamış bir sanat devrimi olduğunu hissediyorum. Artık sanatçıların, icra ettikleri sanatı kitlelere kabul ettirmek...

Kapat