Now Reading
Cennetten Gelen Bir Ses: Anneke

Cennetten Gelen Bir Ses: Anneke

`When they fly

Through the night as beautiful

Nighttime birds`

Kulağımda cennetten çıkma bir ses, gece zamanı kuşlarının şarkısını söylüyor gecenin tam ortasında. Sesi susturup, dışarıya kulak kesiliyorum, kuşların seslerini dinlemek için, cennet bu olmalı dedirten bir atmosfer, varoluşun güzelliğine minnet ediyorum.

Büyük hayranı olduğum o cennetlik sesi kısa bir zaman önce canlı canlı dinleme şansına sahip oldum.  Ölmüş de cennete gitmişim gibi bir andı ve asla gam yemezdim. Anna Maria van Giersbergen yani nam-ı değer “Anneke” %100 Studio’nun muhteşem akustiğinde muhteşem akustik bir performans sergiledi sevenlerine. Hollanda’nın melek sesli rock müzik ozanı Anneke uzun bir aradan sonra kariyerindeki 23. Albümü ‘The Darkest Skies Are The Brightest’ ile İstanbul, Ankara ve İzmir’de ülkemizdeki sevenleriyle buluştu.

2000’li yıllarda The Gathering grubunun vokali olarak dünya çapında ses getiren Anneke Van Giersbergen 2007 yılından beri solo ve ortak çalışmalarıyla Avrupa metal sahnesinin en üretken isimlerinden biri olarak ön plana çıkıyor.

Besteci, gitarist ve piyanist olan Anneke’yi 1994-2007 yılları arasında The Gathering grubunun vokalisti ve bestecisi olarak tanıdık önce. İlk gençlik yıllarımızın melankolisine rehber olan ve atmosferik gotik metalin temsilcilerinden olan grup 1994 yılına kadar dört farklı vokalistle albüm kayıtları yaptıktan sonra Anneke’nin grupla ilk vocal çalışması olan “Mandylion” (1995) albümüyle metal dünyasını adeta sarstı. Sonraki albümler olan “Nighttime Birds” (1997), “How To Measure A Planet?” (1999), “If Then Else” (2000) ve “Souvenirs” (2003) yavaş yavaş tarzını gotik metalden çekerek daha karanlık alternatif rock çalışmaları üretmeye başlayan grup, 2004’te, iki gecede kaydedilen “Sleepy Buildings”i bir yarı akustik anlı performans olarak piyasaya sürdü.

Nisan 2006’da yayınlanan “Home” albümünün ardından 5 Haziran 2007 tarihinde, Anneke “Agua de Annique” adlı projeye yoğunlaşacağı açıklayarak grupla yollarını ayırdı. Bu ayrılık benim gibi pek çok The Gathering ve Anneke hayranını derinden üzdü. Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktı. Bize Nighttime Birds, Saturnine, El Anor, Marooned, Amity, Strange Machines gibi efsane parçaların tadı damağımızda kalmıştı.

The Gathering’den ayrıldıktan sonra önceleri Agua de Annique adını verdiği, günümüzde kendi adıyla devam ettiği solo kariyerine odaklanan cennet sesli şarkıcı Devin Townsend, Within Temptation, Anathema, Lawn, The Farmer Boys, Ayreon, Napalm Death, Novembers Doom ve Moonspell gibi isim ve projede vokal çalışmaları yaptı. 2010 yılında Rock’n Dark kapsamında Türkiye’de konser veren ve Hayko Cepkin’e “Melekler” şarkısında eşlik ederek gönüllerimizi bir kez daha fetheden Anneke,  2009 yılında Devin Townsend ile 2012 yılında “Epicloud” ve 2014 yılında “Sky Blue”‘da işbirliği yaptı ve çoğu şarkıları seslendirdi.

See Also

Arjen Anthony Lucassen’in projesi Ayreon tarafından Into the Electric Castle, 01011001 ve Theater Equation albümlerinde ana karakteri canlandıran Anneke 2014 yılında da, 2015 yılında yayımlanan The Diary başlıklı bir ilk albümü ve The Gentle Storm ile birlikte yeni bir grup oluşturdu.

Atmosferik kadın vokal olarak ruhumuzda derin etkiler bırakan Hollanda’nın meleksi sesi, Anathema ile yaptığı düetlerle yürekleri daha da çok darmadağın etti.

 

Lirik ve müzikal olarak akustik gitarlar, yaylılar, nefesli orkestra, perküsyon ve Anneke’nin hipnotik vokal armonileriyle bezeli büyüleyici şarkılarıyla kariyerinin en olgun kaydıyla ruhunu çırılçıplak ortaya koyan şarkıcı ‘The Darkest Skies Are The Brightest’ albümüyle 2022 yılında da yollarda olacak. Dinleyenler, yeniden dinlemek isteyenler, kaçırdım diye üzülenler turne takvimini takip etmeyi unutmasın ve cennetten bir an yaşama şansını kaçırmasın derim.

What's Your Reaction?
Emin Değilim
0
Heyecanlı
0
Hüzünlü
0
Mutlu
0
Şaşırtıcı
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2011 Sanat Karavanı, Tüm Hakları Saklıdır.

Scroll To Top