Çılgın Kalabalığın İçinde Cumalıkızık’ta

Son yılların meşhur destinasyon bölgelerinden biri olan Bursa’nın Cumalıkızık köyünden bahsedeceğim ama en baştan söyleyeyim iyi bahsetmeyeceğim. Çılgın kalabalıktan uzakta gezmeyi sevenlerdenseniz, Cumalıkızık’tan uzak durun!

cumakizik (3)

Günübirlik turların reklam kampanyalarında kullanılan fotoğraflar bizi resmen aldatıyor. Aldayıtor çünkü insan kalabalığından ne güzel bir evin karşısında büyülenmenize, ne rahat rahat gezmenize, ne de fotoğraf çekmenize imkan var. Kar, kış, kıyamet beklenirse belki köy sakin yakalanabilir. O zaman gezmenin bir anlamı olabilir. Ama anladığınız üzere benim ziyaretim esnasında koca koca 7-8 tur otobüsü, yerli yabancı turisti, bunları çekmek için elinden geleni yapan köylüsü herkes meydandaydı. Ne yalan söyleyeyim meydana geldiğimde geri dönesim geldi.

cumakizik (4)

Bursa’nın doğusunda, Uludağ’ın yamaçlarında yer alan ve bulundukları alan dolayısıyla “Kızık Köyleri” diye adlandırılan köylerden biri Cumalıkızık. Nasıl ki dereye yakın olana Derekızık denilmişse, civardaki Kızık köylerinin Cuma namazını kıldığı bu vakıf köyüne de Cumalıkızık denilmiş.

cumakizik (5)

İçinde Osmanlı sivil mimarisinin güzel örneklerini barındıran Cumalıkızık’a dar yollardan ulaşıyorsunuz ve geniş bir köy meydanına varıyorsunuz. Keşke bu güzelim dar sokaklara araba sokacağım diye ısrar etmesek, gezenlere de huzur versek ama yok, köy içinde de sürmeye cesaret eden, arabasına hız vermeye de devam ediyor.

cumakizik (6)

Unesco Dünya Kültür Mirası listesinde de yer alan Bursa ve Cumalıkızık, 700 yıllık evlerini önplana çıkarmaya çalışsa da, betonarme eklemeler, yenilemeler, borular, kablolar gözünüze batıyor.

cumakizik (7)

Köyde kapısına astığı küpe çiçeklerinden adını alan Küpeli Ev bir müze-ev olarak gelenlere köyün günlük hayatından kesitler sumaya çalışmış.

cumakizik (8)

cumakizik (9)

Eski döneme uygun şekilde düzenlenen odalarda, hat koleksiyonu, mangallar gibi dikkat çekici detaylar var.

cumakizik (10)

Köyün iç sokaklarına doğru ilerledikçe Uludağ’ın eteklerinde gezdiğinizi fark ediyorsunuz. Ne kadar uzaklaşırsanız insan kalabalığı da o kadar uzaklaşıyor sizden. Köyün yerlileri çıkıyor ancak karşınıza.

cumakizik (11)

Renk renk Osmanlı evleri gerçekten de sivil mimarinin eşsiz örneklerinden. Hele duyarlı sahipleri bahçelere biraz bakmış, pencerelerinin, bahçelerinin önlerine birkaç çiçek, göz alıcı birkaç detay koymuşsa sizi keyiflendiriyor.

cumakizik (12)

cumakizik (13)

Kalabalığından kaçarsak Cumalıkızık’ın en güzel yeri gözlemecileri diyebilirim. Gerçekten gözleme yiyorsunuz ve o kadar az bir para ödüyorsunuz ki şaşırmamak elde değil. Köy kadınları evlerinin bahçelerini açmış ve kahvaltıcılara dönüştürmüş. Servisleri de yemekleri kadar güzel. Sizi ağırlamaktan mutluluk duyuyorlar üstelik.

cumakizik (14)

Ayrıca köy pazarında çeşit çeşit reçeller, erişteler, elişleri ve çok sayıda Çin pazarı malı da bulabilirsiniz. Ancak kalabalıktan bakmaya fırsat bulursanız.

cumakizik (15)

Çok şikayet ettiğim doğrudur. Bir yeri öğrendik mi tadını kaçırana kadar tüketmek üzere yola koyuluyoruz. Öğrendiğimiz kaynağın diziler olması daha da acı. Muhteşem Yüzyıl’dan sonra Topkapı Sarayı’nın ziyaretçi sayısının artması gibi, Kınalı Kar dizisinden sonra Cumalıkızık’a gidenlerin sayısı ziyadesiyle artmış. Gitmek, görmek güzel de doğallığını bozduk mu artık bir özelliği de kalmıyor. Kısacası Cumalıkızık bence görülmezse olmazlar listesine girmese de olur. Daha doğal, ellenmemiş, çirkin tamiratlar yapılmamış yerler en azından Cumalıkızık’ın şehri Bursa’da var.

cumakizik (1)

Fakat söylemeyelim ki bozulmasın, sadece çok meraklıları gitsin.

Hülya Utkuluer

Marmara Üniversitesi Tarih bölümünden mezun oldum. Cumhuriyet dönemi müzeleri hakkında bir yüksek lisans tezi hazırladım. Şu an bir müzede (Cumhurbaşkanlığı Celal Bayar Müzesi) müdür yardımcısıyım ve ayrıca tarih doktorası yapıyorum. Seyahat etmek, okumak, yazmak, yeni tatlar denemek, fotoğraf çekmek ve müzeler ilgi alanlarım arasında.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
Bir Fotoğraf, Bütün Şarkı Sözlerine Bedeldir Bazen

Bir kişiye koşulsuzca  sığınmanın fotoğrafıdır bu.Anne karnında büyümeye muhtaç bir cenin gibi… Sonsuz bir veda öpücüğüdür içinde barındırdığı .Saklamaya gerek...

Kapat