Çini Ustalığı da UNESCO Kültürel Miras Listesi’ne Eklendi!

Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’daki, UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Hükümetlerarası 11. Komite Toplantısı’nda, İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasının Temsili Listesi’ne geleneksel çini ustalığı da eklendi.

BM Afrika Ekonomi Komisyonu Toplantı Salonu’ndaki resepsiyona, Addis Ababa Büyükelçisi Fatih Ulusoy, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz ile Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri katıldı. Kalabalık bir ekiple Komite Toplantısı’na gelen Türkiye, toplantıdan sevinçle ayrıldı.

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Oğuz ise konu hakkında, “Türkiye olarak, hem tek başımıza sunduğumuz dosyalar hem de başka ülkelerle hazırladıklarımızla kültürümüze ve dünya kültürüne sahip çıkıyoruz” açıklamasında bulundu.

Türkiye’nin UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasının Temsili Listesi’ ndeki diğer değerler ise şöyle:

Meddahlık Geleneği (2008), Mevlevi Sema Törenleri (2008), Aşıklık Geleneği (2009), Karagöz (2009), Nevruz (Azerbaycan, Hindistan, İran, Kırgızistan, Özbekistan ve Pakistan ile ortak dosya-2009), Geleneksel Sohbet Toplantıları (Yaren, Barana, Sıra Geceleri ve diğer-2010), Alevi-Bektaşi Ritüeli Semah (2010), Kırkpınar Yağlı Güreş Festivali (2010), Geleneksel Tören Keşkeği (2011), Mesir Macunu Festivali (2012), Türk Kahvesi ve Geleneği (2013) ve Ebru: Türk Kağıt Süsleme Sanatı (2014).

cini-ustalig-2

Saniye Kaya
MSGSÜ Arkeoloji öğrencisi.
Sanat Karavanı Genel Yayın Yönetmeni.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Akira kurosawa / Dreams

Sanat bir iletişim yöntemi değil, ölüme karşı bir dirençtir. Sekiz ayrı kısa filmden oluşan Akira kurosawa’nın Dreams adlı filmi; insanların...

Kapat