Çin’in Yapacağı ‘Titanik’ Replikası Müze Olarak Kullanılacak!

Çin, 1912 yılında üretilmesinin ardından çıktığı ilk yolculukta buz dağına çarparak batan yolcu gemisinin aynısından yapacak. Pek çok romana ve filme konu olan Titanik’in batması olayı, Atlas Okyanusu’nun kuzeyinde gerçekleşmiş, 2 bin 223 yolcudan bin 514’ü hayatını kaybetmişti.

İngiliz ve Amerikalı uzmanların da desteğiyle iki yıllık proje çalışmasından sonra inşa edilmeye başlanan Titanik replikasında; dans salonu, tiyatro, yüzme havuzu ve ziyaretçiler için birinci sınıf odalar yer alacak. Fakat yapılacak replika bir yolcu gemisi olarak değil, müze olarak kullanılacak. Yaklaşık 145 milyon dolara mal olacağı hesaplanan replika, Çin’in Sıçuan’ın Daying vilayetinde Çijiang nehrine demirleyecek.

Kablosuz internet hizmeti gibi çağın klasikleşen ihtiyaçlarına da cevap verecek olan müze, 2018 yılında ziyaretçilere açılacak.

titanic-3

titanic-4

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Genel Yayın Yönetmeni.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Smithsonian Fotoğraf Yarışması Finalistleri Belirlendi

Bu yıl 15'inci kez düzenlenen 'Smithsonian Fotoğraf Yarışması'nda finale kalan fotoğraflar paylaşıldı. Smithsonian dergisi tarafından düzenlenen yarışmada; seyahat, değiştirilmiş imaj,...

Kapat