Çinli Sanatçı ‘Ai Weiwei’ Türkiye’deki İlk Sergisini Gerçekleştirmeye Hazırlanıyor!

Günümüzün çağdaş sanat alanında Çin’de yetişen en etkili kişilerden biri olan Ai Weiwei, Türkiye’deki ilk sergisini gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

Heykel, büyük ölçekli yerleştirmeler, film ve mimarlık dahil çok geniş bir yelpazedeki disiplinler içinde çalışan sanatçıya ait kapsamlı ‘porselen seçkisi’ Sakıp Sabancı Müzesi’nde sergilenecek. Sergide Ai Weiwei’in 100 den fazla eseri yer alacak.

Günümüz dünyasıyla ilgili mesajlarını geleneksel Çin el sanatları aracılığıyla aktaran sanatçının porselen çalışmalarında hem hayat hikâyesinin, hem de el sanatları geleneğine ve sanat tarihine yaklaşımının izleri görülebilecek.

Sergi, Ai Weiwei’in çalışmalarında tekrar tekrar görülen temaların kullanılmasıyla kurgulanmış bir yapı aracılığıyla Ai Weiwei’in sanatına kapsamlı bir bakış sunuyor. Çalışmalarına ‘kültürlerin hazır objelerini’ yerleştiren Ai Weiwei, izleyiciye yeni yorum olanakları sağlarken objelerin bağlamlarına göre nasıl birbirinden bütünüyle farklı değerlere göre yargılanabileceğini de gösteriyor.

Ai Weiwei’in Türkiye’deki ilk sergisi 12 Eylül’de Sakıp Sabancı Müzesi’nde ziyaretçilerini bekliyor olacak.

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Genel Yayın Yönetmeni.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Sanat Akımlarının Minimalist Posterleri

Fransız grafik tasarımcı Amahouo Outmane tarafından hazırlanılan, tarihi sanat akımlarının minimalist posterle anlattığı bir projeden bahsetmek istiyorum. Her sanat akımının...

Kapat