Şu an Okuyorsun
Cinsiyetsizliği Çalışmalarına Yükleyen Sanatçı / Claude Cahun

Cinsiyetsizliği Çalışmalarına Yükleyen Sanatçı / Claude Cahun

Asıl adı Lucy Schwob olan Claude Cahun, toplumsal cinsiyet ve cinsellik kavramlarını tartıştığı çalışmalarıyla tanındı. Sürreal tarzda eserler üreten Cahun, toplumsal cinsiyet kavramına karşı geldiği için her iki cinsiyet içinde kullanılan Claude ismini kullanmaya başladı. Claude Cahun, erkeklerin egemenliğindeki sürrealist grup içinde faal biçimde yer alan kadınlardan biri olmasına rağmen, uzun yıllar sanat çevrelerince göz ardı edildi.

Uzun süre kendi bedenini fotoğraflayan sanatçı,  kadın kimliği üzerine sorgulamalar, sanatsal ve politik göndermelerde bulundu. Paris’te bulunduğu dönemde Cahun, George Bataille ve André Breton’la birlikte Devrimci Yazarlar ve Sanatçılar Birliği’nin militan üyelerinden oldu ve “Contre-Attaque” adlı anti-faşist grubun kuruluşunda (1935) yer aldı.

1937 yılında sevgilisi Suzanne Malherbe ile Fransa’dan ayrılan Cahun, Britanya adası olan Jersey’e yerleşti. İkinci Dünya Savaşı sırasında Naziler Jersey bölgesini işgal ettikten sonra direnişe katıldı. 1944’te çift Nazilerce yakalandı ve tutuklanarak idama mahkum edildi.

Ayrıca Bakınız

Cahun savaşın sona ermesiyle hapisten çıktı, ancak hapishane koşulları sağlığını olumsuz etkilemişti. Sanatçı, 1954 yılındı hayatını kaybetti.  Cahun’un jersey adasında yaşadığı dönemde ürettiği otoportreleri ilk iki döneminden oldukça farklıdır. Ada hayatının getirmiş olduğu dış dünyadan kısmen izole yaşamı, sanatçıyı kendi iç dünyasına yönlendirmiştir. Kimi zaman erkek kıyafetleriyle gördüğümüz Claude Cahun, deneysel ve sürrealist tarzda ürettiği çalışmalarıyla toplumsal cinsiyet rollerini irdelemiştir.

 

Bu yazı sana nasıl hissettirdi?
Emin Değilim
0
Heyecanlı
0
Hüzünlü
0
Mutlu
0
Şaşırtıcı
0
Yorumları Gör (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2011 Sanat Karavanı, Tüm Hakları Saklıdır.

Yukarı Kaydır