Çok Sesli Kadın Korosu ‘Sirene’ye Almanya’dan Ödül!

Türkiye’nin çok sesli kadın korolarından ‘Sirene’, Almanya’da düzenlenen 10. Uluslararas Johannes Brahms Koro Yarışması’ndan birden fazla ödülle döndü.

Adının Yunan mitolojisindeki büyülü sesli yaratıklar olarak bilinen ‘Sirenler’den alan çok sesli kadın korosu ‘Sirene’, Almanya’da bu yıl 10’uncusu düzenlenen Uluslararas Johannes Brahms Koro Yarışması’nda çok sayıda ödül kazandı.

İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Öğretim Üyesi şef Volkan Akkoç önderliğinde 2014 yılında kurulan koro, Anadolu müziğiyle Batı müziğini harmanlayarak Türk kadınının dinamik ve özgün sesiyle birleştiriyor. Konservatuvar öğrencileri ve mezunlarından oluşan ‘Sirene’, 10. Uluslararas Johannes Brahms Koro Yarışması’nda jüri tarafından verilen iki özel ödülün de sahibi oldu. Yarışmada Şef Volkan Akkoç ise ‘En İyi Şef’ ödülüne layık görüldü.

J. Brahms, G. P. Palestrina, J. Busto, L. Bardos ve şef Volkan Akkoç’un eserleri ile ‘Eşit Sesli Oda Müziği’ kategorisinde altın madalya kazanan ‘Sirene’, yarışmada layık görüldüğü altın madalya ile Dünya Koro Olimpiyatları (World Choir Games) şampiyonlar klasmanında yarışma hakkı elde etti. ‘Sirene’ aynı zamanda Korhan Başaran’ın hazırladığı koreografi ile ‘Folklor Kategoris’nde de altın madalyaya layık görüldü.

Saniye Kaya
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Genel Yayın Yönetmeni.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Osmanlının Sansasyonel Çocuğu: Enderunlu Fâzıl

Doğum tarihi tam olarak bilinmemekle birlikte bugün İsrail’in kuzeyinde yer alan Akka şehrinde doğmuştur. Doğum ismi Hüseyin olup Fâzıl mahlasını...

Kapat