Çölün Ortasına Güneş Enerjisiyle Çalışan 50.000 Ampul “Dikti”

 

Sanatçı Bruce Munro‘nun 1992 yılında Avustralya’nın meşhur Uluru kayasının bulunduğu bölgeye yaptığı ziyaret hep aklının bir köşesinde kaldı. İngiliz sanatçı Avustralya’nın o çöllerine bir şekilde bağlanmıştı. Aradan yıllar sonra Uluru’ya geri döndü ve “Field of Light” isimli projesinin şimdilik son ayağını burada gerçekleştirdi.

50.000 adet güneş enerjisiyle çalışan ampulün Uluru’yu çevreler bir şekilde çölün üzerine “dikilmesi” fikri etrafında gelişen proje bir hayli dikkat çekici. Daha önce benzer çalışmalara imza atan sanatçı daha küçük ölçekli enstalasyonlarını ailesinin evinin arka bahçesine, Avrupa’da ve A.B.D.’de çeşitli sergi alanlarına uygulamıştı. Ancak Uluru’daki çalışması diğerlerinden mekanın özgünlüğü kadar proje alanının genişliği ile de farklılık gösterdi.

Bölgede yaşayan yerel kabilelerin de kısa sürede benimsediği enstalasyon 2017 yılının Nisan ayına kadar olduğu yerde duracak ve ziyaretçilerini bekleyecek.

ampul2

ampul3

ampul4

ampul5

ampul6

ampul7

ampul8

Kaynak: http://www.nolm.us/colun-ortasina-gunes-enerjisiyle-calisan-50-000-ampul-dikti/

Yazar: Caner Uzun

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Bir Balıkçı Teknesiyle Kendi Yolculuğuna Çıkan ‘June Haimoff’ un Hayatı Film Oluyor!

Jet sosyetenin içindeki ışıltılı hayatı terk edip, küçücük bir balıkçı teknesiyle denize açılan ve kendi yolculuğuna başlayan June Haimoff'un hayatı...

Kapat