Dalgaları Müziğe Dönüştüren Merdivenler

dalgalari-muzige-dönüstüren-merdivenler5

Hırvatistan’ın tarihi bir şehri olan Zadar, 2. Dünya Savaşı’nda neredeyse yok edilmiştir. Tarihi simgelerini kaybetmiştir. Şehri bu kötü durumlardan sıyırıp tekrar yaşanabilir hale getirmek için çalışmalar başlamıştır. Savaşın izlerini silmek, insanları acıdan biraz olsun kurtarabilmek için yeniden yapılanma programı uygulanmış.
Bu uygulama sırasında tamamen düz beton dökülerek sahil şeridi kullanıma açılmış ama çirkin durduğu farkedilince yeniden bir tasarım çalışması yapılmış. Ödüllü mimar Nikola Bašić, 2005 yılında bu çirkin beton sahil şeridine tasarladığı 70 metrelik devasa org ile muhteşem bir tasarıma imza attı. Bu devasa org, dalgaları gerçek bir müziğe dönüştürüyor.

dalgalari-muzige-dönüstüren-merdivenler4
Zadar kıyılarına uzanan basamakların altında bulunan dar oluklar, farklı akortlara sahip 35 adet org borusunu birbirine bağlıyor. Dalgalar basamaklara çarptıkça havayı oluklara itiyor, rüzgar haznesinden geçen havayla dalgaların sesi bizim kulaklarımıza geliyor.

dalgalari-muzige-dönüstüren-merdivenler1
Bu org, Deniz Orgu olarak adlandırılmış ve 2006 yılında Şehir Kamu Alanı İçin Avrupa Ödülü’ne layık görülmüş.

dalgalari-muzige-dönüstüren-merdivenler3
Buraya ne zaman giderseniz gidin dalgaların eşlik ettiği bir doğa konseri dinleyeceksiniz.

 

 

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
tavuk-oyunu-kapak-gorseli
Aykırı Bir Tiyatro Oyunu: Tavuk

Şimdi hayal etmelisiniz. Sizi 'avangartla in your face' tiyatro tarzının etkilerinin bulunduğu farklı bir tiyatro oyunun içine sürükleme derdindeyim. Oyunun...

Kapat