Devrimin ve Kadınların Fotoğrafçısı Lola

Meksika devriminde sokakları arşınlayan bir kadın, Lola Alvarez Bravo. Kadının hiçe sayıldığı bir dönemde Meksika’nın İlk kadın fotoğrafçısı unvanını almıştır Lola. Sanatçıyı anlatırken eril dilden uzak durmak adına, Lola ismini tercih edeceğim. Zira “Alvarez Bravo” kendisi gibi fotoğrafçı olan eşinin adıdır. Ve çoğu kişi, Lola’nın eşinin sayesinde ünlendiğini söyleyerek onun başarılarını hiçe sayar.

Lola-Alvarez-Bravo

Oysa, nerede bir okul, fabrika, hastane; çiftlik, köy, kent varsa Lola oraya koşmuştu. Sanatçının, figürleri arasında özellikle kadınlar vardı. Bir devrimde kadın yoksa o gerçek bir devrim olamaz diyordu Lola. Kadın arkadaşları arasında, 1944 ve 1945 yılları arasında fotoğraflayacağı Frida Kahlo vardı.

Frida-kahlo-and-lola-alvarez-bravo

Lola’nın asıl üne kavuşması ise Frida Kahlo ile olmuştur.  Frida’yı yakından tanıma fırsatı yakalayan lola: “Onun acıları benim acılarım, sevinçleri benim sevincim olmuştu ve en güzeli bunları fotoğraflamaktı” demiştir.

Lola-Alvarez-Bravo-Frida-Looking-Into-Mirror

Bir dönem sokak fotoğrafçılığı yapan Lola, kariyeri boyunca ülkesindeki insanları ve günlük yaşamı fotoğraflayarak belgesele dönüştürdü. Sanatçı,  Meksika’nın devrim sonrası kültürel çalışmalarını, liderlerini ve Tina Modotto gibi sanatsal figürleri fotoğrafladı.

Lola-Alvarez-Bravolola-alvarez-bravolola-alvarez-bravolola-alvarez-bravoLola-ALvarez-bravo

Sevil Ateş

MSGSÜ Sanat Tarihi bölümü mezunu.
Kültür sanat editörlüğü ve yazarlığı yapıyor. Tiyatro ve performatif sanatlar ile uğraşıyor.
Sanat Karavanı Yazarı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Birbirinden Farklı Öykülerin Yer Aldığı ‘Öykü Gazetesi’ Yayın Hayatına Başladı!

Nesilden nesile aktarılan öykü geleneği bu kez 'Öykü Gazetesi' ile sesini duruyor. Öyküyü gazete formunda okumayı sağlayan 'Öykü Gazetesi' bu...

Kapat