Şu an Okuyorsun
Devrimin ve Kadınların Fotoğrafçısı Lola

Devrimin ve Kadınların Fotoğrafçısı Lola

Meksika devriminde sokakları arşınlayan bir kadın, Lola Alvarez Bravo. Kadının hiçe sayıldığı bir dönemde Meksika’nın İlk kadın fotoğrafçısı ünvanını almıştır Lola. Sanatçıyı anlatırken eril dilden uzak durmak adına Lola ismini tercih edeceğim. Zira “Alvarez Bravo” kendisi gibi fotoğrafçı olan eşinin adıdır. Ve çoğu kişi, Lola’nın eşinin sayesinde ünlendiğini söyleyerek onun başarılarını hiçe sayar.

Sanatçının, figürleri arasında özellikle kadınlar vardı. Bir devrimde kadın yoksa o gerçek bir devrim olamaz diyordu Lola. Kadın arkadaşları arasında 1944 ve 1945 yılları arasında fotoğraflayacağı Frida Kahlo vardı. Frida’yı yakından tanıma fırsatı yakalayan lola: “Onun acıları benim acılarım, sevinçleri benim sevincim olmuştu ve en güzeli bunları fotoğraflamaktı” demiştir.

Bir dönem sokak fotoğrafçılığı yapan Lola, kariyeri boyunca ülkesindeki insanları ve günlük yaşamı fotoğraflayarak belgesele dönüştürdü. Sanatçı,  Meksika’nın devrim sonrası kültürel çalışmalarını, liderlerini ve Tina Modotti gibi sanatsal figürleri fotoğrafladı.

Ayrıca Bakınız

 

Bu yazı sana nasıl hissettirdi?
Emin Değilim
0
Heyecanlı
0
Hüzünlü
0
Mutlu
1
Şaşırtıcı
0
Yorumları Gör (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2011 Sanat Karavanı, Tüm Hakları Saklıdır.

Yukarı Kaydır