Dini Eğitime Protesto

Çocuklara verilen dini eğitimi protesto eden heykeltraş Markus Moestue, geçtiğimiz Ağustos ayında dinozor bisikletiyle ülkeyi gezmeye başladı.

Norveçli sanatçı, bisikletin parçalarından dinozor kalıbına kadar bütünüyle kendi yaptığı dinozor bisikletiyle, görenleri dönüp bir kere daha kendine baktırıyor. İki parçadan oluşan dinozor heykelinin ayrıca ‘aramızdaki dinozorlar’ gibi bir de mesajı var.

Peki neden dinozor ya da dinozorlar?

Sanatçı, bunun sade bir mesajın ötesinde bir protesto olduğunu söylüyor. Moestue, din derslerinde yaradılışçı inanışla çocuklara dinozorlarla insanların aynı dönemde yaşadıklarının öğretilmesine tepkili.

Aslında bu, arka planda kalsa da taraflar arasında büyük tartışmalara sebep olan bir konu. Tartışmalara sebep olan bulguların en önde geleni fosiller. Bilim çevrelerine göre bazı kuş türleri dışında dinozor neslinin tükenmesiyle insanın varoluşu arasında milyonlarca yıl var.

Norveç haber sitesi VG’de yayınlanan habere göre şimdiden Markus Moestue’un bisiletini satın almak isteyenler bile var. Bunlardan biri de ülkedeki Yeşiller Partisi. Dinozor bisikleti satın almakla ilgilendiklerini doğrulayan parti yetkilileri, dinozor bisiklet ile koltuklarını bırakmak istemeyen siyasetçilere karşı, dinozor sembolüyle, protesto etmeyi planlıyor.

dinozor1

dinozor2

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
YAZ SICAKLARINDA SERİNLETEN SANAT: KAR CANAVARLARI

Dominique Levy Gallery gururla sunar: Snow Monsters… İsveçli sanatçı Peter Regli’nin sanatsal etkinlikleri dünyanın dört bir yanına yayılmış durumda. Geçtiğimiz...

Kapat